Hava Durumu
°C
97.973,380
0.6672 %
5,841
-0.297 %
6,508
-0.3979 %
279,662
0.0182 %
Fed başkanı faiz indirimi sinyali verdi

Fed başkanı faiz indirimi sinyali verdi

Dün gerçekleşen Fed'in toplantısından sonra açıklama yapan Başkan Powell, küresel nedenlerin ABD ekonomisi üzerindeki etkilerini gidermeye odaklandıklarını ve Başkan Trump istese bile görevden ayrılmayacağını iletti.

Küresel piyasalar dün gerçekleşen ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısına odaklanmıştı. Toplantıdan gelecek sinyaller dünya ekonomisi için önem taşıyordu. 

Fed Başkanı Jerome Powell, konuşmasında faiz indirimi sinyalini verdi. Bu açıklama beklenen bir açıklamaydı ve etkisi ile piyasalar rahatladı. Etkileri de bugün ve önümüzdeki günlerde rakamlara yansıyacaktır, umudu taşınıyor.

Fed Başkanı Powell, "Son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir." dedi.

"ENFLASYON YÜZDE 2 HEDEFİNE DOĞRU ZAMAN İÇERİSİNDE İLERLEYECEK"

Washington'da Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşan Powell, temel ekonomik görünümün güçlü seyretmeye devam ettiğini, istihdam piyasasının güçlü olduğunu ve enflasyonun, komitenin yüzde 2 hedefine doğru zaman içerisinde ilerleyeceğini söyledi.

Powell, "Buna rağmen son aylarda görünüm üzerindeki belirsizlikler arttı. Özellikle son aylarda önde gelen bazı ekonomilerdeki ivmenin yavaşladığı görülüyor. Bu zayıflama ABD ekonomisini de etkileyebilir. Dahası ticaret gelişmeleri, federal borç tavanı ve Brexit dahil politika meseleleri henüz çözümlenmedi." ifadelerini kullandı.

ABD'de zayıf enflasyonun halihazırda tahmin edilenden daha kalıcı olabileceği uyarısında bulunan Powell, "Bu gelişmeleri dikkatle izlemeye devam ediyoruz. Bunların ABD ekonomisi ve enflasyon üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

"FED, LİBRA İLE İLGİLİ ENDİŞELERİ ÇÖZME YÖNÜNDEKİ ÇABALARI KOORDİNE EDİYOR"

Jerome Powell, Fed'in haziran ayındaki toplantısından bu yana ABD ekonomisindeki belirsizliklerin ticaret gerilimlerinin de etkisiyle arttığını, küresel ekonomiye ilişkin endişelerin ABD ekonomisinin görünümü üzerinde baskı yarattığını vurguladı.

"İSTİHDAM VERİLERİ FED'İN BAKIŞINI DEĞİŞTİRMEDİ"

Powell, haziran ayına ilişkin güçlü istihdam verilerinin Fed'in bakışını değiştirip değiştirmediğine ilişkin soru üzerine, "Sorunuza doğrudan bir cevap vereyim; hayır." ifadesini kullandı.

"FACEBOOK'UN PARA BİRİMİ LİBYA İLE İLGİLİ ENDİŞELERİMİZ VAR"

Facebook'un piyasaya sürmeye hazırlandığı "Libra" adı verilen para birimine ilişkin ciddi endişeleri olduğunu dile getiren Powell, Fed'in, Libra ile ilgili endişeleri çözme yönündeki çabaları koordine ettiğini söyledi.

"BAŞKAN TRUMP 'GİT' DERSE TABİİ Kİ GİTMEM"

Fed Başkanı Powell, ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisini görevden alabileceğine ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine, "Başkan Trump 'git' derse tabii ki gitmem. Kanun, bana 4 sene boyunca bir süre verdi ve ben bu süre boyunca hizmet edeceğim." diye konuştu.

"FED BORÇLANMA MALİYETİNİ DÜŞÜRMEYE HAZIRLANIYOR"

Powell'ın konuşması, Fed'in, güçlü çıkan istihdam verilerine karşın 30-31 Temmuz'daki politika toplantısında borçlanma maliyetlerini düşürmeye hazırlandığı yönündeki piyasa görüşünü destekledi