Hava Durumu
°C
114.201,070
-0.8423 %
6,166
0.2145 %
6,735
0.5643 %
326,848
0.8824 %
Esasların son temsilcileri

Esasların son temsilcileri

Bir zamanlar elindeki tahta kutu içindeki esansları satan seyyar satıcılara sıkça rastlardık. Şimdi bu satıcılarının sayısı oldukça azaldı. Daha önce yaptığımız bir söyleşiyi aktararak, bu incelikleri pek bilinmeyen mesleği icra edenleri yad etmek istedik.

Bir tahta kutu... Deyim yerindeyse içinde var 124 bin Peygamber kokusu.

Bir şırınga bir de dur durak bilmeden gezen, bu kokuların dilinden anlayan, isteyene derdine derman karışımlar yapan bir adam.

Kendisini bildi bileli beş çocuklu ailesine esansçılık yaparak bakan Şükrü Şengül, işte bu mesleğin son temsilcilerinden oldu.

SAKARYA'DAN İSTANBUL'A

Sakarya’da doğan Şengül İstanbul’a yerleştiği günden bu yana aynı mesleği icra ediyor.

Cihangir’in ara sokaklarında elinde esans kutusu ile satış yapmaya çalışırken rastladığımız Şengül’ü ilerlemiş yaşına rağmen mesleğini yüzünden gülümsemesi eksilmeden sürdürdüğüne çok şahit olduk.

GRİBE BİREBİR GELİYOR

Şükrü Şengül, esanslardan bir karışım yaptığı küçük bir şişeyi bize uzatır, burnuna çekildiğinde gribe birebir geldiğini söylerdi.

ESANSCIYA GÖRE YENİ NESİL PARFÜMLER DOĞAYA DÜŞMAN

Esansçı, fabrikasyon olarak üretilen parfümlerin ozon tabakasını delerek doğaya zarar verdiğini, içindeki kimyasalların akciğerimizi zedelediğini iddia ederek, kendi esanslarını tavsiye ederdi.