Hava Durumu
°C
98.008,870
0.7037 %
5,840
-0.3209 %
6,507
-0.4025 %
279,601
-0.0035 %
Edirne, kültür ve inanç turizmden sonra Saros'la da turist çekiyor

Edirne, kültür ve inanç turizmden sonra Saros'la da turist çekiyor

Edirne turizm çeşitliliği fazla olan bir ilimiz. denize kıyı olmasına rağmen bu konuda ünü çok yayılmamış olsa da Saros Körfezi ile yeni de adından söz ettirmesini biliyor.

Ege Denizi'nin kuzeydoğusunda yer alan ve Türkiye'nin en temiz sularından birine sahip Saros Körfezi, kültür ve inanç turizminde söz sahibi Edirne'nin turizm çeşitliğine de katkı sağlıyor.

SAROZ KÖRFEZİ KENDİ KENDİNİ TEMİZLEYEBİLİYOR

Güneyinde Çanakkale'nin Gelibolu ve Eceabat ilçeleri, kuzeyinde ise Edirne'nin Keşan ve Enez ilçeleriyle çevrelenen Saros, kendi kendini temizleyebilme özelliğiyle ön plana çıkıyor.

Yayla, Enez, Erikli, Danişment, Mecidiye, Gökçetepe gibi sahilleriyle deniz, dalış ve yelken turizminde dikkati çeken Saros, komşu iller başta olmak üzere özellikle İstanbulluların dinlence merkezleri arasında yer alıyor.

RÜZGAR SÖRFÜ ALANI

Dünyanın önemli rüzgar sörfü alanlarından Saros Körfezi, 144 çeşit balık, 80'e yakın deniz bitkisine ev sahipliği yapmasıyla dalış için de vazgeçilmeyen rotalar arasında bulunuyor.

SU ALTI TURİZM DE VAR

Geçen ay, su altı canlılarının yaşam alanı oluşturması ve su altı turizmini canlandırmak amacıyla kıyıdan yaklaşık bir deniz mili açıkta, 30 metre derinliğe batırılan, 60 metre uzunluğundaki 90 tonluk uçak ve daha önce oluşturulan yapay resifler, bölgeyi daha da cazip hale getiriyor.

KAMP TURİZMİ DE YAPILABİLİYOR

Edirne'ye 150, İstanbul'a 250 kilometre uzaklıktaki körfez, kamp turizmiyle de öne çıkıyor.

SAROS'TAKİ TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentin sadece kültür, tarih ve inanç turizminde değil deniz, agro (tarım) ve su sporları turizminde de ziyaretçilerine önemli alternatifler sunduğunu söyledi.

Ege'nin kuzeyindeki sınırlarda eşsiz sahillere sahip Edirne'nin, İstanbul'a yakınlığıyla önemli bir dinlence alanı olduğuna işaret eden Hacıoğlu, "Edirne Selimiye'den, Kakava'dan, Kırkpınar'dan ibaret tahayyül edilir, oysa Edirne'nin Saros Körfezi'ne 76 kilometre sınırı var. Burası hem deniz hem yelken hem dalış turizmi açısından öne çıkarken, bölgedeki köylerde agro turizmi ve ekoturizmin en güzeli yaşanmaktadır." dedi.