Hava Durumu
°C
120.149,700
-1.6309 %
5,944
0.0235 %
6,548
-0.0854 %
301,942
0.527 %
Çin'in büyümesindeki düşüş Trump'u sevindirdi

Çin'in büyümesindeki düşüş Trump'u sevindirdi

Çin, yüzde 6,2 büyüdüğünü belirtirken aslında son 27 yılın en düşük büyümesini açıkladı. Bu durum ABD'nin Çin'e karşı yürüttüğü yıpranma politikasının başarılı olması anlamına geldiğinden Trump da twitter üzerinden bir açıklama yaparak mutluluğunu paylaştı.

Küresel ticaret savaşlarının en belirgin örneği ABD ve Çin arasında yaşanıyor. ABD, Çin'in süper güç olmasını istemediği için sürekli yeni yaptırımlar ve engeller öne sürüyor, vergileri atırıyor. Bu atakların da etkisi ile Çin büyümesinde düşüş yaşadı. Çin'i üzen bu gelişmenin paralelinde ABD Başkanı Donald Trump zaferini Twitter'dan yayınladığı mesajla kutladı.

Trump mesajında "Uyguladığımız yeni vergi tarifeleri nedeniyle binlerce şirket Çin'den ayrılıyor. biz de Çin'e uygulanan tarifelerden milyonlarca dolar kazanıyoruz." dedi.

ÇİN SANAYİSİ ZAYIFLADI

Trump'ın baskısı altındaki Çin ekonomisi, iyi başladığı 2019 yılını tarihi bir düşüşle sürdürüyor. Dış ticaret ve sanayi üretimi giderek zayıflıyor.

92'DEN BU YANA EN DÜŞÜK RAKAM

İkinci çeyrekte yüzde 6,2 olarak açıklanan büyüme oranı 1992 yılından beri ilk kez bu kadar düşüş gösterdi.

Çin ekonomisi bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 6,4’lük bir büyüme göstererek sürpriz yapmıştı.

Çin İstatistik Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada ekonominin dış risklerle karşı karşıya olduğu bildirildi.

TÜM VERİLERDE DÜŞÜŞ VAR

Çin’de dış ticaret yıl başından beri yüzde 2 ve haziran ayında ise yüzde 4 oranından azaldı. Sanayi üretimi de iki ay peş peşe düşüş kaydetti. Yaşanan konjonktür zaafiyetinin bir başka göstergesi de üretim fiyatlarının artması.

İkinci çeyrekte büyüme küçülmekle birlikte, hükümet tarafından bu yıl için öngörülen yüzde 6-6,5 bandında yürüyor.

Çin hükümeti konjonktürdeki zayıflamayı vergi indirimleri, esnek para politikaları ve diğer tedbirlerle engellemeye çalışıyor.

DIŞ BORÇLANMA GİDEREK ARTIYOR

Zayıflamaya karşı alınan tedbirler dolayısıyla Çin’in yüksek borçlanmaya karşı sürdürdüğü mücadele de öteleniyor.