Hava Durumu
°C
97.950,860
0.644 %
5,840
-0.3055 %
6,506
-0.4285 %
279,544
-0.0239 %
Bozcaada'da tarihi değirmenler yeniden inşa ediliyor

Bozcaada'da tarihi değirmenler yeniden inşa ediliyor

Bozcaada'ya uzaktan bakanların hemen fark ettikleri 3 değirmen 50-60 yıl önce yıkıldı. Kaymakamlık yeni bir çalışma başlatarak, değirmenleri aynı yerlerinde tekrar hayata kazandırdı. Üstelik ikisi sadece siluet görevi görmeyecek, gerçekten çalışacaklar.

YÜZYILLARCA KULLANIP, ZAMANA YENİLDİLER

Turizmin olmazsa olmazları ilgi uyandıracak alanlar. Turizm merkezi Bozcaada'da bulunan ve zamana yenik düşerek yıkılan yel değirmenleri, Bozcaada Kaymakamlığınca hazırlanan proje kapsamında yeniden hayat buldu.

YEL DEĞİRMENLERİ İNŞAAT AŞAMASINDA BİLE İLGİ GÖRDÜ

Daha inşaat aşamasındayken gemi ile adaya gelenler uzaktan farkettikleri bu yapıların bulunduğu yere çıkıp, fotoğraf çektirmeye başladılar bile.

Kuzey Ege'nin önemli turizm destinasyonları arasında yer alan Bozcaada, kuzey ve güney cephelerinde yer alan yel değirmenlerinin yeniden inşa edilmesiyle bin yıllık siluetine tekrar kavuşuyor.

ESERLER ESKİ YERLERİNE KONUYOR

Bozcaada Kaymakamlığınca hazırlanan proje kapsamında eski yerleri tespit edilen değirmenlerin, adada yaşayanlardan toplanan eski fotoğraflarla konumları kesinleştirildi, ilgili noktalarda temizlik ve düzleme çalışmaları yapıldı.

4 METRE ÇAPINDA 6.5 METRE YÜKSEKLİĞİNDE

Daha sonra güney cephede 4 metre çapında ve 6.5 metre yüksekliğinde 2 değirmenin inşası tamamlandı. Kuzey bölümde yer alacak görsel amaçlı değirmenin ise inşa çalışmaları sürüyor.

"ADANIN ÖNEMLİ BİR GÖRSELİNİ YENİDEN ORTAYA ÇIKARDIK"

Bozcaada Kaymakamı İbrahim Gültekin, yel değirmenlerinin bin yıllık geçmişe ışık tuttuğunu söyledi. Değirmenlerin yüzyıllarca kullanıldığını ancak bakımsızlık ve çeşitli nedenlerle zamana yenik düştüklerini dile getiren Gültekin, şu değerlendirmede bulundu:

"Değirmenler maalesef 50-60 yıl önce bakımsızlıktan yıkılmışlar. Hatta biz projeye başladığımız zaman birisinin kalıntıları vardı. Projeyi yaptığımız alanda bilinen 3 değirmen var. 2'sini biz Bozcaada Kaymakamlığı olarak yeniden aslına uygun restorasyonunu tamamladık. Silueti görünecek hale geldi. Ama bundan sonra inşallah hemen hemen değirmenin yapımı kadar önemli çevre düzenlemesi ve ışıklandırmayla süreci tamamlamış olacağız. Değirmenlerimizden biri sadece siluet anlamında katkı sunacak. Diğer değirmenimizi ise orijinal buğdayı koyduğumuz zaman un öğütecek şekilde tüm gerekli teçhizatıyla tamamlamış olacağız."

"ESKİ TARİHİ TEKRARDAN CANLANDIRMIŞLAR"

Eskişehir'den Bozcaada'ya gelerek değirmenleri ziyaret eden Erşan Balcısoy, "Çanakkale'nin Yeşilyurt köyünde konaklıyoruz. Geyikli'den feribotla Bozcaada'ya geldik. Feribottan buradaki yel değirmenlerini gördük ve burada fotoğraf çekmek istedik. Çok güzel olmuş. Bozcaada'ya çok yakışmış. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyoruz. Eski tarihi tekrardan canlandırmışlar. Harika olmuş." dedi.