Hava Durumu
°C
89.552,610
0.0466 %
6,749
2.0303 %
7,290
1.1068 %
351,072
2.2293 %
Bayraktar: 2019, çiftçiler için zor bir yıl oldu

Bayraktar: 2019, çiftçiler için zor bir yıl oldu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Bayraktar, doğal afetler dolayısı ile geçen yılın tarım kesimi açısından pek parlak geçmediğini anlattı.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, 2019'un çitçiler için zor geçtiğini bildirdi. Bayraktar açıklamasında ayrıca "Fındık, limon, kuru soğan ve kabak fiyatları rekor kırdı. Doğal afet, girdi ve finansman maliyetleri arttı." şeklinde bilgi verdi.

ÇİFTÇİNİN BORCU FAİZSİZ YAPILANDIRILSIN

Bayraktar, çiftçinin kredi borcunun uzun dönemde ve faizsiz olarak yapılandırılmasıma talebinde bulundu. 

Mazotun maliyetinin yüksek olduğunu savunan Bayraktar, elektrikli araçların maliyeti düşürdüğünü ama bu kez de sorunun akü maliyeti olduğunu söyledi. Bayraktar, kırmızı etteki sorunun da devam ettiğini vurguladı.

DÜN BORÇ YAPILANDIRMASI İLE İLGİLİ BİR MÜJDE AÇIKLANDI

Dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu doğrultuda bir müjde açıklayarak, Ziraat Bankası'ndan kredi alan çiftçilerin borçlarını 5 yıla yayılan vadede ama yüzde 9 faizle yapılandırılacağını duyurmuştu.

MERSİN'DE SAĞANAK VE FIRTINA ÇİTÇİYE AMAN VERMİYOR

Tüm bunlar konuşulurken, Meteoroloji Genel Müdürlüğünce "kırmızı kod" uyarısının yapıldığı Mersin'de, sağanak ve fırtına hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor.  Bölgedeki tarım işçileri, yağmura rağmen hasatlarını sürdürüyor.

Fotoğraf: AA