Hava Durumu
°C
101.930,070
0.4757 %
5,679
0.0246 %
6,272
0.1341 %
272,757
0.0612 %
ABD'den Çin'li firmaya sert yaptırım

ABD'den Çin'li firmaya sert yaptırım

ABD, Çin’li telekominikasyon şirketi Huawei’ye sert yaptırımlar getirdi.

ÇİNLİ FİRMALAR TEDİRGİN

ABD'nin Huawei’nin küresel piyasalarda satış baskısı arttıran hamlesi diğer Çinli telekomikasyon firmalarını da tedirgin etti.

HUAWEI, ENDİŞESİNİ DİLE GETİRDİ

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin Huawei kararı hakkında, firma bir basın açıklaması gerçekleştirerek “Huawei, 5G teknolojilerinin lideri konumundadır. Huawei olarak ABD ile çalışmaya hazır ve istekliyiz. Ürün güvenliğini sağlamak için de etkili tedbirler almaktayız. Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır. Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş aşamasındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei'nin haklarını ihlal edecek ve diğer ciddi yasal sorunları ortaya çıkaracaktır.” dedi.

Huawei’nin küresel piyasalarda satış baskısı arttı.

Trump yönetiminin Huawei kararı hakkında, firma bir basın açıklaması gerçekleştirerek “Huawei, 5G teknolojilerinin lideri konumundadır. Huawei olarak ABD ile çalışmaya hazır ve istekliyiz. Ürün güvenliğini sağlamak için de etkili tedbirler almaktayız. Huawei’nin ABD’de iş yapmasını yasaklamak ABD’yi daha güvenli veya daha güçlü hale getirmeyecek; aksine, ABD’yi daha düşük standartlarda; ancak pahalı alternatiflerle sınırlandıracaktır. Bahsi geçen kararlar, ABD’yi 5G’nin kuruluş aşamasındaki süreçte geride bırakacak ve sonunda ABD’li şirketlerin ve tüketicilerin çıkarlarına zarar vermeye başlayacaktır. Ek olarak, makul olmayan kısıtlamalar Huawei'nin haklarını ihlal edecek ve diğer ciddi yasal sorunları ortaya çıkaracaktır.” dedi.