Hava Durumu
°C
119.338,850
0.7204 %
6,856
-0.0568 %
7,746
-0.2652 %
395,929
0.5549 %
Sanayi üretimindeki pozitif trend devam ediyor

Sanayi üretimindeki pozitif trend devam ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Twitter hesabından dün açıkladığı mart ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirerek, gelişmenin pozitif olduğunu vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından, Türkiye İstatistik Kurumunun dün açıkladığı mart ayı sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

"YENİ PAKETLE DENGELENMEYE KATKI SAĞLAYACAĞIZ"

Sanayi üretimindeki pozitif trendin devam ettiğine dikkati çeken Albayrak, "Özellikle kamu bankalarımızla birlikte açıklayacağımız paketle sektörümüzdeki dengelenmeye büyük katkı sağlayacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak'ın tweeti ile paylaştığı infografikte de "Sanayi üretim endeksi ve sanayinin alt sektörlerinde yaşanan gelişmeler ekonomimizde dengelenme sürecinin pozitif seyrini güçlendiriyor." ifadesine yer verildi.

VERİLER DİPTEN ÇIKIŞI İŞARET EDİYOR

Sektörler de bu gelişmeyi dipten çıkış olarak değerlendirerek gelişmenin reel sektörün ekonomiye olan güveninin eseri olduğu görüşünde.

İHRACATIN DESTEKLENMESİ BEKLENİYOR

Bu açıklama ile ilintili olarak daha önce yapılan açıklamalar üç kamu bankası ile hazırlanacak paketin üretim ve ihracatı desteklemesi bekleniyor. 

“SANAYİ ÜRETİMİ AYLIK BAZDAKİ POZİTİF SEYRİNİ SÜRDÜRDÜ”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Twitter hesabından konu ile ilgili olarak sermaye ve ara mali üretimdeki artışların pozitif seyre katkı sağladığına işaret etti.

Sanayi üretiminin martta yüzde 2,1'lik artışla aylık bazdaki pozitif seyrini sürdürmeye devam ettiğine dikkati çeken Varank, "Pozitif seyre katkı sağlayan sermaye malları ve ara malı üretimindeki artışlar, reel sektörümüzün ekonomiye olan güvenini göstermesi açısından önemli." değerlendirmesinde bulundu.