BIST100 96861.42
-0.0258% -25.0599
EURO 6.54295
0.1714% 0.0112
DOLAR 5.8095
0.1361% 0.0079
ALTIN 1275.805
-0.0054% -0.0699
BIST050 93808.45
-0.0488% -45.88
BIST030 121121.65
-0.1457% -176.83
Ekonomi 21-02-2019

Yerli üretim, ithal bağımlılığını azaltacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kahramanmaraş'ta yaptığı konuşmada yerli kaynaklardan en iyi şekilde yararlanıp, üretimi artırarak, ithal bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen, "Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Sektörü ile İstişare ve Değerlendirme Toplatısı"nda, 16 yıldır Türkiye'yi ve Kahramanmaraş'ı büyütmenin gayreti içinde olduklarını, kente her alanda 30 milyar liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

YATIRIMLARI TEŞVİK ETMEK ANA AMAÇ

Üretimi merkeze alan bir bakanlık olduklarını dile getiren Varank, sanayinin üzerindeki yükleri azaltmak ve yatırımları teşvik etmenin temel görevleri olduğunu, bunun için de şehir şehir gezip, tüm paydaşlarla istişarede bulunduklarını belirti.

Sorunları çözmek ve önerileri hayata geçirmek için de var güçleriyle çalıştıklarını dile getiren Varank, mücadeleye daha güçlü devam etmeleri için iş adamlarından destek beklediklerini, sahip olunan iş gücünün kıymetini bilerek, üretim potansiyelini daha yukarıya çekmeye odaklanılması gerektiğini dile getirdi.

"İLK DEFA İŞE ALINACAK HER İŞÇİNİN, ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN TÜM SİGORTA VE VERGİ GİDERLERİNİ İKİ YIL BOYUNCA ÜSTLENİYORUZ."

Bakan Varank, şunları kaydetti:

"Sanayimiz, nitelikli istihdamın, ihracatın ve güçlü büyümenin lokomotifi. Biz de sektörü desteklemek için çok somut adımlar atıyoruz. Bunların birkaçına kısaca değinmek istiyorum. Biliyorsunuz Sayın Cumhurbaşkanımız reel sektöre yönelik çok güzel müjdeler verdi. İlk defa işe alınacak her işçinin, asgari ücret üzerinden tüm sigorta ve vergi giderlerini iki yıl boyunca üstleniyoruz.

ASGARİ ÜCRET DESTEĞİ 9 AYDAN BİR YILA UZADI

Geçen sene 9 ay uyguladığımız asgari ücret desteğini, bu sene tüm yıl veriyoruz. Tüm işverenlerimiz, sigorta prim teşvikleri kapsamında 5 puan indiriminden faydalanmaya devam ediyor. Hükümetimiz geçen yıl sadece asgari ücret ve 5 puan indirimi yoluyla işverenlerimize 16 milyar liralık bir ödeme yaptı. İşin istihdam boyutu kısaca böyle. Tabi sanayi altyapısını daha da güçlendirmek için attığımız adımlar var."

YATIRIMCI DOSTU BİR YAPI VAR

Geçtiğimiz haftalarda OSB'lerle ilgili önemli düzenlemeler yaptıklarına dikkati çeken Varank, böylelikle daha "yatırımcı dostu” bir yapıya geçtiklerini, arsa tahsisi süreçlerini hızlandırdıklarını vurguladı.

YENİ BİR PROGRAM DAHA AÇIKLANACAK

Yakın zamanda bir program ilan edeceklerini vurgulayan Varank, şöyle devam etti:

"Yakında ilan edeceğimiz yerlileştirme ürün programı, çok önemsediğimiz yapısal reformlardan birisi. Ara malı ithalatını azaltıp, katma değerli üretimi rekabetçi bir biçimde artırmayı amaçlıyoruz. Bu kapsamda, desteklerimizi uçtan uça ve sonuç odaklı şekilde tasarlayacağız. Yerlileşmede önemsediğimiz bir diğer konu da kamuda yerli malı alımını daha güçlü teşvik etmek. Ortada bir mevzuat var ancak maalesef aksayan yönlerle ilgili sanayicilerimizden haklı şikayetler alıyoruz."

Bakanlık olarak bu işi sahiplenip, mevcutta aksayan yönleri tespit ettiklerini dile getiren Varank, daha sade, daha verimli ve yerli katma değeri dikkate alan bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını, bu sayede de yerlilik bilincini geniş tabana yayacak, yurt içi üretimi nitelik ve nicelik açısından geliştirmiş olacaklarını söyledi.

Benzer Haberler
Sanayi ciro endeksi arttı Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, temmuzda bir önceki aya göre yüzde 3,4 yükseldi.
Rusların en çok ziyaret ettiği ülke Türkiye oldu Bu yılın ocak-eylül döneminde gerçekleştirilen seyahatlerde, Rusların en çok Türkiye'yi ziyaret ettiği ortaya çıktı.
Emeklilikte prim ve gün kazandıran durumlar Emekli olmak isteyenlerin eksik gün primlerini doldurmak için başvuracakları yöntemlerden en bilineni doğum ve askerlik borçlanması olmasına rağmen kamuoyunca bilinmeyen daha birçok durumdan yararlanılabiliyor.
Kapalıçarşı'da altın fiyatları Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 0,06 azalışla 163,10 liradan tamamladı.
Güneş ışınlarından milli servete büyük katkı Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde (KOSB) 1 milyon metrekarelik alanda kurulu güneş enerjisi santrallerinden elde edilen enerjiyle milli ekonomiye yıllık ortalama 10 milyon dolarlık katkı sağlanıyor.
KOSGEB’den KOBİ’lere destek yağdı KOSGEB geçen yıl kendilerini geliştirerek yerli üretime katkı sağlamaları amacıyla 350 bini aşkın işletmeye ulaşarak destek verdi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler