Hava Durumu
°C
85.710,390
1.3171 %
6,089
-0.1279 %
6,810
-0.3424 %
250,765
-0.3433 %
YEP'te ihracata yer ayrılması sektörü sevindirdi

YEP'te ihracata yer ayrılması sektörü sevindirdi

Yeni Ekonomi Programı’nın (YEP) ardından değerlendirme yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, Yeni Ekonomi Program metninde ihracata vurgu yapılmasından son derece büyük mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, yaptığı yazılı açıklamada, "Yeni Ekonomi Programı (YEP) metninde sıklıkla ihracata vurgu yapılmasından son derece büyük mutluluk duyduk." ifadelerini kullandı.

Yeni Ekonomi Programı'ndaki hedeflerin son derece gerçekçi belirlenmiş olduğunu belirten Gülle, bu sıkıntılı günlerin, hep birlikte daha çok çalışarak, daha fazla ihracat yaparak aşılacağını belirtti.

BU DÖNEMDEN ÇIKIŞIMIZIN KİLİDİ DAHA ÇOK İHRACAT YAPMAK

"İç talebimizde bir yavaşlama var. Bunu 2’nci çeyrek büyüme rakamlarımızda görmeye başladık. Önümüzdeki aylarda da bu süreç devam edecek. Ancak bu dönemden çıkışımızın kilidi daha çok ihracat yapmak. 2018 yılında net ihracat büyümeye ciddi bir pozitif katkı verecek. Gelecek yıl da bu devam edecek. 2019 yılında ekonomik büyüme beklentisinin yüzde 2,3'e gerilemesi her ne kadar alıştığımız bir durum olmasa da, bu büyümenin net ihracatın pozitif katkısı ile gerçekleşecek olmasından memnunuz."

Yeni Ekonomi Programı'nda gerçekleştirilecek yatırımların sonucu olarak en büyük sorumluluğun ihracatçılara düştüğünü belirten Gülle, "TİM olarak nitelikli büyümenin ve cari açığı azaltmanın en sağlıklı yolunun katma değerli ihracat olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Gülle, bu anlamda, özellikle ihracat için desteklerin yeniden yapılandırılması, yeni pazar, yeni ürün ve yeni ihracatçı hedefleri konulması ile cari açıkta büyük pay sahibi olan ileri teknoloji, enerji, petro-kimya, ilaç sanayii gibi sektörlerde önceliklendirilecek yatırımların, ihracatın 2019 ve 2020 yıllarında da artışını sürdüreceği konusunda kendilerine güven verdiğini kaydetti.

2018 YILINDA 170 MİLYAR DOLAR ÜZERİNDE BİR İHRACAT RAKAMI ÖNGÖRÜYORUZ

Gülle, şunları kaydetti: "Sayın Bakanımızın açıkladığı gibi büyüme, cari açığın azaltılması, işsizliğin düşürülmesi gibi makroekonomik koşullarımızı iyileştirecek her adım ihracat üzerine kurulacak, Türkiye'de ihracatçı sayımız da, ihracatımızın niteliği de artmaya devam edecek. Öngörülerimiz 2018 yılında 170 milyar dolar üzerinde bir ihracat rakamı yakalayacağımız yönünde. 2019 yılında da YEP kapsamında yapılacak düzenlemelerin, bize ihracat artışımızı devam ettirme konusunda yeni nlar sunacağını düşünüyorum."