Hava Durumu
°C
85.392,640
0.9415 %
6,079
-0.2903 %
6,801
-0.4726 %
250,924
-0.2801 %
YEP, büyümeye ve istihdama katkı sağlayacak

YEP, büyümeye ve istihdama katkı sağlayacak

EMSİAD Başkanı Deniz Karamercan, Yeni Ekonomik Programı değerlendirirken YEP'in reel sektörün üretimine, istihdamına ve büyümesine katkısının büyük olacağını vurguladı.

Elektrik Malzemeleri Satıcıları İşadamları Derneği (EMSİAD) Başkanı Deniz Karamercan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nın (YEP) programın reel sektörün üretimi, istihdamı ve büyümesine katkısının büyük olacağını kaydetti.

UZUN VADELİ HEDEFLER VE UZUN VADELİ İSTİKRAR

Karamercan, YEP'e ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, programda ekonomide uzun vadeli hedefler ve uzun vadeli istikrar anlayışıyla hareket edildiğini, YEP'in üretim odaklı büyüme hedefi taşıdığı için önem arz ettiğini belirterek, programda, üretimi güçlendirecek, finansal piyasaları rahatlatacak ve ihracatı artıracak stratejiler belirlendiğini, programın aynı zamanda reel hedefler ortaya koyduğunu aktardı.

PROGRAMIN REEL SEKTÖRÜN ÜRETİMİ, İSTİHDAMI VE BÜYÜMESİNE KATKISININ BÜYÜK OLACAK

Enflasyon, işsizlik, cari açık gibi temel göstergelere ilişkin hedefleri olumlu karşıladıklarını aktaran Karamercan, programın reel sektörün üretimi, istihdamı ve büyümesine katkısının büyük olacağını kaydetti.

DENGELİ BİR ŞEKİLDE VE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BÜYÜME

Üretim odaklı büyüme hedefi ve katma değeri yüksek üretim anlayışına yönelmek için programın büyük önem taşıdığına vurgulayan Karamercan, Türkiye'nin dengeli bir şekilde ve sürdürülebilir bir büyümeyle yoluna devam edeceğini belirtti.

FİNANSAL SİSTEMİN İSTİKRARI ÖNEMLİ

Ciddi tasarruf tedbirleri, mali disiplin, kayıt dışı ekonomi ile mücadele, vergi politikaları yönündeki kararları desteklediklerini belirten Karamercan, finansal sistemin istikrarının önemli olduğunu vurguladı.