Hava Durumu
°C
95.588,900
0.1759 %
5,771
-0.3883 %
6,562
-0.4158 %
261,466
-1.3975 %
Yeni paket KOBİ’lere katkı sunacak

Yeni paket KOBİ’lere katkı sunacak

ASRİAD Başkanı Adnan Danışman, açıklanan KOBİ Değer Kredisi paketi ile ilgili olarak “Bu türbülans atmosferinde KOBİ destek paketi KOBİ’ler için gerçek anlamda bir katkı anlamına gelecek.” değerlendirmesinde bulundu.

İMALAT VE İHRACATÇI FİRMALARA 1 MİLYON LİRA, DİĞER SEKTÖRLERE İSE 500 BİN LİRA KREDİ

Asrın İşadamları Derneği (ASRİAD) Genel Başkanı Adnan Danışman, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı destek paketiyle KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi pakette imalat ve ihracatçı firmalara 1 milyon lira, diğer sektörlere ise 500 bin lira kredi verileceğini hatırlattı.

6 AY GERİ ÖDEMESİZ KREDİ İÇİN FAİZ ORANI YÜZDE 1,54

Destek amaçlı 6 ay geri ödemesiz kredi için faiz oranı yüzde 1,54 olarak 6 ay geri ödemesiz kredi için faiz oranı yüzde 1,54 olarak uygulanacak.

ASRİAD Başkanı Adnan Danışman “20 milyar liralık paketten 40 bin işletme faydalanacak şeklindeki özetle tanımlanacak desteği açıklandı. Bu paket gerçek anlamda katkı olacaktır.” dedi.  

13 BANKANIN KATILIMI VAR

Danışman açıklamasını şöyle söyledi: “Daha önemlisi, sistemin tamamen devreye girmesi ve adeta ülkemizin her kurumunun sorumluluğu paylaşmak anlamında devreye girmesi fevkalade önemlidir. 13 bankanın katılımı ile KOBİ Değer Kredisi destek paketi, işletmelerimize finansman desteği verecek.  Bu önemli bir paylaşım hamlesidir.

PAKETİN TUTARI TOPLAM 20 MİLYAR TL

Bu desteğin KOBİ hedefli olması kayda değerdir. Yılık cirosu 25 milyon TL'nin altındaki firmalar yararlanacak. İhracat ve İmalat sektörlerine azami 1 milyon ve 500 bin TL'lik paketler uygulanacak. Paketin tutarı toplam 20 milyar TL. 6 ay geri ödemesiz ve aylık yüzde 1,54 faizle verilecek. Bu kriterler KOBİ’ler için hayati derecede önemli olacaktır.

20-40 BİNE YAKIN İŞLETME YARARLANACAK

Yapılan hesaplar gösteriyor ki, Destek programıyla 20-40 bine yakın işletmemize dokunulmuş olacak.  Bu da ekonomik hareketliliğin yaygınlaşması ve çevreyi etkilemesi sonucunu doğuracaktır. Sadece bazı şirketlerde kalacak olan bir uygulamadan çok daha kapsamlı sonuçlar doğuracaktır.

Hepimizin bildiği gibi yeni bir ekonomik dönemeç içindeyiz. Duyarlı, dikkatli adımlarla bu dönemci geçebilir ve daha iyi hedeflere doğru ilerleyebiliriz. Geçerken de özellikle ülkemizin belkemiği konumunda bulunan KOBİ’lerin merkeze alınarak desteklenmesi tüm toplumu desteklemek anlamına gelecektir.

ADİL VE PAYLAŞIMCI BİR YAKLAŞIM

Ekonomide toplumun adeta tüm kesimlerine yapılacak bir dağılım kritiktir, adildir ve paylaşımcı bir yaklaşımdır. Toplumun politikalara daha fazla sahip çıkmasını sağlayıcı sonuçlar doğuracaktır.

Bu açılardan KOBİ destek programını önemsiyor ve başarılı sonuçlar üretmesini temenni ediyoruz.”