"Türkiye, Batı ve dünyanın geri kalanı ile bağlarını güçlendirmek istiyor."

05-04-2017 14:26:01 Ekonomi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,korumacılık tedbirlerinin yine artış gösterdiğine dikkati çekerek batı ile ilişkilerin artarak devam edeceğini belirtti.

Türkiye'nin geçen yıl bir dizi iç ve dış şok yaşadığını, bütün bunlara karşın ekonominin yüzde 2,9 büyüdüğünü ve bunun önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Şimşek, Türkiye'ye belli bir mesafeden, sadece gazete manşetlerine bakıldığında, Türkiye'nin doğru anlaşılacağını düşünmediğini belirttti.

Yabancı yatırımın önemine her fırsatta değinilen son donemlerde Avrupayla yaşanan krizlerin toparlanması için adımlar ardı ardına atılmaktadır. Ekonominin önemli isimlerinden olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yaptığı açıklamasında batı ile ilişkilerin artacağı yönünde bildirimler yaparken uzun vadede Türkiye için kalkınma planlarının sağlam temeller dayandığını iletti.

Hükumet kanadından gelen bu açıklamalar ve gelen reel rakamlara bakılacak olursa birbiriyle örtüşmeyen bir Türkiye ekonomisi varlığıyla karşılaşılmaktadır. Bu farklılığın hem yurtiçi firmalarının uzun vadeli güvenilirliklerinin hem de ekonomi politikalarının risk arz ettiği görülmektedir. Fakat yapılan kalkınma planları bu açığı kapatacak güce sahip aynı zamanda. Yurtiçi yatırım kararlarının şu anki atmosferde doğru yorumlanması kısa bir süre mümkün olmayabilir. Örnek vermek gerekirse hane halkı yatırımları olarak finansal kaynagın TL de bırakılması kısa vadede mantıklı olmayabilir.

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :