BIST100 103185.7
0.6748% 691.6699
EURO 6.0339
-0.1158% -0.0069
DOLAR 5.32065
0.0394% 0.002
ALTIN 1328.45
0.3546% 4.6949
BIST050 100233.18
0.6845% 681.5
BIST030 129511.94
0.6415% 825.63
Ekonomi 25-10-2018

Türkiye ve Almanya daha güçlü ilişkiler için hazır

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in Türkiye’ye gelmesi ile birlikte Alman Bakan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir ortak açıklama yaptı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier'in Türkiye'ye gelmesi ile ilgili yaptığı ortak açıklamada konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sözlerine "Türkiye ve Almanya olarak iki asırlık bir müttefikliğimiz vardır.” diyerek başladı.

"EKONOMİK YÖNDE ARTAN İLİŞKİLERİMİZİN SİYASİ OLARAK DA ARTACAĞINA İNANIYORUM”

Bakan Albayrak söylerine şöyle devam etti: "Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri. Güçlü ekonomik iş birliğinin, siyasi iş birliğini beraberinde getirmesini bekliyorum. Dünyaya birçok alanda örnek olacak birer ülkeyiz. Yabancı düşmanlığı ve ticaret savaşları başta olmak üzere Türkiye ve Almanya iş birliğinin güçlü bir irade ortaya koyduğuna inanıyorum. Ekonomik yönde artan ilişkilerimizin siyasi olarak da artacağına inanıyorum. Almanya Türkiye'nin en büyük ekonomik partneri. İleride çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğine inanıyorum. İş birliğimizin güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

"EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR TEMELE SAHİBİZ”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de ortak açıklamada sözlerine "Sayın Bakanla çok verimli bir görüşmemiz oldu, bazı sorunlarımız oldu bunları hala konuşuyoruz ama ikili ilişkileri geliştirmeye kararlıyız.” şeklinde başlayarak, "Ekonomik ilişkileri geliştirmek için önemli bir temele sahibiz. Almanya'da çok sayıda Türk firması, Türkiye'de de Alman firması var. Biz destek olmak ve ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Ticaret ilişkilerimizi zor zamanlarda da geliştirmeye kararlıyız ve devam ettireceğiz. Ortak ticaret komisyonu temelinde daha temele oturtulmuş bir kuruma dönüştürmek istiyoruz. Bu da bizim çıkarımıza.” Dedi.

Altmaier sözlerini "Bir yıl önce başlayan işbirliğimizi adım adım ilerleyip sorunları çözerek ilerletmek istiyoruz. Siyasi açıdan da istikrara ihtiyacımız var.” diyerek tamamladı.

İki ülkenin bakanları yaptıkları açıklamalardan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Benzer Haberler
Enerjisa CEO'su: Faturalardaki artış yatırımın bedeli Vatandaşların tepkisine neden olan faturalardaki dağıtım bedelleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Ziya Erdem, "Bu bir okuma bedeli değil, yatırım bedeli." dedi.
Denizde İkmal Gemisi, Pakistan’a teslim edildi Karaçi'de inşa edilen Pakistan Denizde İkmal Gemisi, Türkiye'nin mühendislik desteği, gücü ve tasarımıyla 5 yılda tamamlanarak, Pakistan Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. Bu deneyim ardından yeni bağlantıları getirdi.
Fitch'in değerlendirmesi bekleniyor Küresel piyasalar, dün karışık bir seyir izlerken, yurt içinde, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in akşam saatlerinde açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi takip edilecek.
Venezuela kendi dijital para birimini piyasaya çıkarıyor Venezuela, ABD'nin uyguladığı mali yaptırımları aşmak ve sıkıntıdaki ekonomisini canlandırmak üzere kendi dijital para birimini piyasaya çıkardı.
İhracat rakamları açıklandı Son 12 ayda ihracat yüzde 8,1 artış göstererek 163,3 milyar dolara çıkarken Temmuz ayı rakamları da rekor kırdı.
Çin’le turizm ilişkilerimiz gelişiyor 2018 yılı Çin’de turizm yılı olarak ilan edilmesinin ardından yıl içerisinde 1 milyara yakın Çinli turist ülkemize geldi. İki ülke yakalanan bu potansiyeli karşılıklı olarak geliştirmeye kararlı.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler