Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,097
0.7435 %
6,805
0.6686 %
249,962
0.6989 %
Türkiye ve Almanya daha güçlü ilişkiler için hazır

Türkiye ve Almanya daha güçlü ilişkiler için hazır

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in Türkiye’ye gelmesi ile birlikte Alman Bakan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir ortak açıklama yaptı.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier’in Türkiye’ye gelmesi ile ilgili yaptığı ortak açıklamada konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sözlerine “Türkiye ve Almanya olarak iki asırlık bir müttefikliğimiz vardır.” diyerek başladı.

“EKONOMİK YÖNDE ARTAN İLİŞKİLERİMİZİN SİYASİ OLARAK DA ARTACAĞINA İNANIYORUM”

Bakan Albayrak söylerine şöyle devam etti: “Almanya, Türkiye'nin en büyük ticari partneri. Güçlü ekonomik iş birliğinin, siyasi iş birliğini beraberinde getirmesini bekliyorum. Dünyaya birçok alanda örnek olacak birer ülkeyiz. Yabancı düşmanlığı ve ticaret savaşları başta olmak üzere Türkiye ve Almanya iş birliğinin güçlü bir irade ortaya koyduğuna inanıyorum. Ekonomik yönde artan ilişkilerimizin siyasi olarak da artacağına inanıyorum. Almanya Türkiye’nin en büyük ekonomik partneri. İleride çok daha yapıcı bir sürecin bizi beklediğine inanıyorum. İş birliğimizin güçlenmesine katkı sağlayacağına inanıyorum.”

“EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÖNEMLİ BİR TEMELE SAHİBİZ”

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier de ortak açıklamada sözlerine “Sayın Bakanla çok verimli bir görüşmemiz oldu, bazı sorunlarımız oldu bunları hala konuşuyoruz ama ikili ilişkileri geliştirmeye kararlıyız.” şeklinde başlayarak,  “Ekonomik ilişkileri geliştirmek için önemli bir temele sahibiz. Almanya’da çok sayıda Türk firması, Türkiye’de de Alman firması var. Biz destek olmak ve ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Ticaret ilişkilerimizi zor zamanlarda da geliştirmeye kararlıyız ve devam ettireceğiz. Ortak ticaret komisyonu temelinde daha temele oturtulmuş bir kuruma dönüştürmek istiyoruz. Bu da bizim çıkarımıza.” Dedi.

Altmaier sözlerini “Bir yıl önce başlayan işbirliğimizi adım adım ilerleyip sorunları çözerek ilerletmek istiyoruz. Siyasi açıdan da istikrara ihtiyacımız var.” diyerek tamamladı.

İki ülkenin bakanları yaptıkları açıklamalardan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.