Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,101
0.1329 %
6,821
0.2454 %
249,941
0.1606 %
Türkiye elektrikli otobüste seri üretime hazır

Türkiye elektrikli otobüste seri üretime hazır

“Mobilitenin Yakın Geleceği” panelinde konuşan TEMSA Genel Müdürü Yıldırım, Türkiye'de yerli otobüs üretimine hazır olduğunu vurgulayarak bunun için sanayi, yan sanayi ve kamunun el ele çalışması gerektiği mesajını verdi.

3 ELEKTRİKLİ OTOBÜS MODELİ VAR

TEMSA Genel Müdürü Hasan Yıldırım, “Seri üretime hazır 3 adet elektrikli modelimiz var, yani Türkiye elektrikli otobüste seri üretime hazır. Artık önemli olan bu sanayiyi yerli kılabilmek, pazardaki engelleri kaldırarak elektrikli araçları yaygınlaştırmak. Bunun için bizler, yan sanayi, kamu el ele çalışmamız gerek.” şeklinde konuşarak bu konuda bulunan aşamayı gözler önüne serdi.

“TÜRKİYE OTOMOTİV PAZARI FIRSATLAR BARINDIRIYOR”

Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleşen Türkiye Elektro Mobilite Derneği AVERE tarafından organize edilen “Mobilitenin Yakın Geleceği” panelinde bir konuşma yapan Hasan Yıldırım, Türkiye otomotiv pazarının büyük fırsatlar ve potansiyel barındırdığını belirtti.

“TÜRKİYE’DE BİN KİŞİ BAŞINA 183 OTOMOBİL ÇIKTI”

Yıldırım konuşmasında, “Bugün, Avrupa için kritik bir metrik olan bin kişiye düşen otomobil sayısına baktığımızda; Türkiye'de bu sayı 183, İtalya'da 704, Polonya'da 683, Bulgaristan'da yaklaşık 500. Sadece bu rakamlara baktığımızda dahi Türkiye pazarının büyük fırsatlar barındırdığını çok net görüyoruz.

2050’DE KÜRESEL NÜFUSUN ÜÇTE İKİSİ KENTLERDE YAŞAYACAK

Diğer yandan 2050 yılına geldiğimizde, küresel nüfusun üçte ikisinin kentlerde yaşayacağı öngörülüyor. Gelecekte muhtemelen araçlarda emisyon olmayacak. Araçlar otonom olacak. Evden çağıracaksınız, sizi A noktasından B noktasına götürecek, hatta D noktasına götürecek. Şehirlerdeki yaşamın kalitesini ve konforunu artırmak için otomotiv sektörü ve üreticiler önemli bir rol oynayacak. Bunun en önemli sonuçlarından biri de alternatif yakıtlı araçlara yönelim olacak. Ekolojimizin dayattığı bu gerçekler başta otomotiv olmak üzere tüm taşımacılık sektörünü bu noktaya itiyor.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE HENÜZ İLK ADAPTASYON SÜRECİNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR”

Elektrikli araçlar konusunda Türkiye’nin henüz ilk adaptasyon sürecine geçmeye çalıştığını vurgulayan Yıldırım, “Elektrikli araçlar konusunda sancılı bir süreçten geçiyoruz. Ancak eminim, ülkemizde elektrikli araç satışları arttıkça altyapı yatırımları da paralel bir şekilde gerçekleşecektir. Şu an TEMSA olarak seri üretime hazır 3 adet elektrikli modelimiz var, yani Türkiye elektrikli otobüste seri üretime hazır. Artık önemli olan bu sanayiyi yerli kılabilmek, pazardaki engelleri kaldırarak elektrikli araçları yaygınlaştırmak. Bunun için bizler, yan sanayi, kamu el ele çalışmamız gerekiyor.” diye konuştu.