Hava Durumu
°C
85.548,360
1.1255 %
6,086
-0.1837 %
6,810
-0.3395 %
250,721
-0.3608 %
Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu	yüzleri güldürdü

Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu yüzleri güldürdü

Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ile Afrika Birliği Komisyonu iş birliğinde ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonuyla, Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun ikincisini başarıyla gerçekleşti.

TÜRK FİRMALARININ AFRİKA’DAKİ YATIRIMLARI 6,2 MİLYAR DOLARI AŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: - “Türkiye ve Afrika olarak, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin ekonomilerine büyük zararlar veren korumacılığa karşıyız. Türkiye olarak asıl amacımız ikili ilişkilerimiz geliştirirken aynı zamanda Afrikalı dostlarımızın kalkınma çabalarına katkı sağlamaktır. Türkiye olarak, Afrika’nın her alanda kalkınmasına ve küresel sistemde hak ettiği yeri bulmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda Türkiye’nin ve Türk firmalarının Afrika’daki yatırımlarının toplamı 6,2 milyar doları aşmıştır. Türkiye Afrika’daki yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlamaktadır"

TÜRKİYE İLE GİNE ARASINDA ANLAŞMA

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Gine Bissau Cumhuriyeti Hükümeti arasında “Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Anlaşmayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Gine Bissau Ticaret, Turizm ve El Sanatları Bakanı Vicente Fernandes imza altına aldı.

Bu anlaşma ile iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik iş birliğinin teşvik edilmesi ve kolaylaştırılması için bakanlar düzeyinde bir Karma Ekonomik Komisyon kuruldu.

AFRİKA’DAN 47 ÜLKE VE 3 BÖLGESEL ÖRGÜTÜN KATILIM SAĞLADI

2016 yılında ilkini gerçekleştirdikleri bu buluşmaya Afrika’dan 47 ülke ve 3 bölgesel örgütün katılım sağladığını ifade eden Pekcan, binlerce Afrikalı ve Türk işadamının bir araya gelerek çok verimli iş görüşmeleri gerçekleştirdiğini kaydetti.

AFRİKA KITASI İLE TOPLAM TİCARET HACMİMİZ 5,4 MİLYAR DOLAR İKEN 20,6 MİLYAR DOLARA ULAŞTI

Pekcan: “Bunların arasında bir devlet başkanı, bir başbakan, 26 bakan, 3 bakan yardımcısı ve 2 bölge komiseri bulunmaktadır. Türkiye olarak Afrika ile ilişkilerimize büyük önem veriyoruz. 2003 yılında Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisini uygulamaya koyduk. 2003 yılında Afrika Kıtası ile toplam ticaret hacmimiz 5,4 milyar dolar iken 20,6 milyar dolara ulaşmıştır.

TÜRK HAVA YOLLARI AFRİKA’NIN 35 ÜLKESİNDE 53 FARKLI NOKTAYA UÇUYOR

Kıtaya olan ihracatımız 2,1 milyar dolardan, 11,7 milyar dolara ulaşmıştır. İthalatımız ise 3,3 milyar dolardan 8,9 milyar dolara çıkmıştır. İlişkilerimizi daha da geliştirebilmek için Afrika ülkelerinde Türk Büyükelçiliği sayısını 41’e, Ticaret Müşaviri sayımızı ise 26’ya yükselttik. Türk Hava Yolları Afrika’da 35 ülkesinde 53 farklı noktaya uçmaktadır. Adeta kıtanın yerel hava yolu Türk Hava Yolları olmuştur.”

İLK YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK İHALESİ 1972 YILINDA LİBYA’DA GERÇEKLEŞTİ

Bakan Pekcan, aynı şekilde yatırım ve müteahhitlik alanlarındaki iş birliğinin de artarak devam ettiğini belirterek, “İlk yurt dışı müteahhitlik ihalesini de 1972 yılında Afrika Kıtası’nda alan (Libya) sektörümüz, 1972-2002 döneminde toplamda Kuzey Afrika’da 11 milyar dolar değerinde, şu anda Afrika Kıtası’nda toplam iş hacmimiz 66,4 milyar dolar olmuş. Bunun 55 milyar dolarını da son 15 senede Afrika açılımı ile beraber gerçekleştirmiş bulunmaktayız.” dedi.

AYNI ZAMANDA AFRİKALI DOSTLARIN KALKINMA ÇABALARINA KATKI

Kuzey Afrika’da müteahhitlik projelerinin yüzde 78’ini, Sahra Altı Afrika’daki müteahhitlik projelerinin de yüzde 98’ini Afrika açılımı döneminde üstlenildiğini ifade eden Pekcan, sözlerine şöyle devam etti: “Aynı zamanda Türkiye Afrika’daki yatırımlarını da artırmış bulunmaktadır. Şu anda Türkiye’nin ve Türk firmalarının Afrika’daki yatırımlarının toplamı 6,2 milyar doları aşmıştır. Türkiye Afrika’daki yüzbinlerce kişiye iş olanağı sağlamaktadır. Türkiye olarak asıl amacımız ikili ilişkilerimiz geliştirirken aynı zamanda Afrikalı dostlarımızın kalkınma çabalarına katkı sağlamaktır.”

AFRİKA SADECE BİR PAZAR DEĞİL AYNI ZAMANDA DOĞAL KAYNAK MERKEZİ

Pekcan: “Afrika’ya sadece bir pazar olarak bakmıyoruz. Afrika’ya doğal kaynak merkezi olarak da bakmıyoruz bakmayacağız. Bu nedenle, Afrika’da yüzbinlerce kişiye Türk şirketlerinde iş imkânı sağlıyoruz. Bu nedenle müteahhitlerimiz Afrika’nın kalkınması için önemli projelere imza atıyor. Türk Eximbank Afrika’nın projelerini finanse etmektedir. Türkiye olarak bizim Afrika’ya bakışımız ortak kazanç, birlikte kalkınma, birbirimizi tamamlama merkezlidir.

ORTAK DEKLARASYON DAĞITILDI

Toplantıda dağıtılan ortak deklarasyona değinen Bakan Pekcan, “Bu deklarasyonda, Türkiye ile Afrika arasındaki ortaklığın gelişmesinden duyulan memnuniyet ifade edilmiş, bu ilişkilerin önümüzdeki dönem daha da geliştirilmesine yönelik kararlılığımız teyit edilmiştir. Bu doğrultuda Afrika Birliğine DEİK’te kendilerine oda tahsis edebileceğimizi bildirdik. Biz de kendileriyle Afrika Birliği merkezinde beraber çalışma arzusundayız.” diye konuştu.