BIST100 102715.01
0.5728% 585.0199
EURO 5.96445
-0.1272% -0.0076
DOLAR 5.27905
0.036% 0.0019
ALTIN 1321.015
0.6315% 8.29
BIST050 100064.27
0.5849% 581.91
BIST030 129612.03
0.6415% 826.2599
Ekonomi 11-10-2018

Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu amacına ulaşıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar ve Genel Sekreterler Toplantısı’nda bir konuşma gerçekleştirdi.

PEKCAN: TEMENNİMİZ ÜLKELERİMİZ ARASINDA EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Kendine has dinamikleri olan coğrafyaya tek bir pencereden bakmak yerine Afrika'nın çok kültürlülüğünü ele alan bütüncül bir yaklaşım benimsemek kıta ülkelerinin gerçeklerini anlamak adına önem taşımaktadır. Bundan sonra da kıta ülkelerinin temsilcileriyle daha sık bir araya gelmek, ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için istişarelerde bulunmayı temenni ediyorum."

ADİL, SERBEST, SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET VE KORUMACILIĞIN AFRİKA İÇİN ORTAYA ÇIKARDIĞI RİSKLER KONUSU ELE ALINDI

Pekcan, Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar ve Genel Sekreterler Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, bugün adil, serbest, sürdürülebilir ticaret ve korumacılığın Afrika için ortaya çıkardığı riskler konusunu ele alacaklarını belirtti.

PEKCAN: KITA ÜLKELERİNİN TEMSİLCİLERİ İLE DAHA SIK BİR ARAYA GELMELİYİZ

Ben Ticaret Bakanı olarak ilk resmi ziyaretimi Güney Afrika ve Zambiya'ya gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerde edindiğim izlenim, Afrika'nın sahip olduğu büyük potansiyeli yerinde görmek açısından bir vesile oldu. Bundan sonra da kıta ülkelerinin temsilcileriyle daha sık bir araya gelmek, ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için istişarelerde bulunmayı temenni ediyorum."

PEKCAN: İNSAN, KALKINMANIN AKTÖRÜDÜR

Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik İşler Komiseri Victor Harrison da sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlenilmesi gerektiğini aktararak, "Afrika özel sektörü ve Türkiye özel sektörü arasında bir ortaklık gerekiyor. Afrikalıların; yatırımların aktörü, kalkınmanın aktörü olması lazım. Yatırımların insana saygı göstermesi lazım. İnsan, kalkınmanın aktörüdür. Kaynaklarımızı düşünmemiz gerekiyor. Elimizdeki kaynakları kullanmaya hakkımız var ama gelecek nesilleri düşünme yükümlülüğümüz de var." şeklinde konuştu.

HARRİSON: TÜRKİYE VE AFRİKA'YA FAYDALI TARTIŞMALAR YÜRÜTECEĞİMİZE İNANIYORUM

Harrison, 2018'in Afrika ve Afrika Birliği için "yolsuzlukla mücadele ve kayıtsız para akışlarıyla mücadele senesi" olduğunu belirterek, "Dün 2 bin 500 katılımcı vardı. Bugün de katılımcı sayısı artacaktır. Birlikte Afrika'nın kalkınması yolunda ilerleyeceğimize inanıyorum. Türkiye ve Afrika'ya faydalı tartışmalar yürüteceğimize inanıyorum." dedi.

Haber: AA

Benzer Haberler
YEP, büyümeye ve istihdama katkı sağlayacak EMSİAD Başkanı Deniz Karamercan, Yeni Ekonomik Programı değerlendirirken YEP'in reel sektörün üretimine, istihdamına ve büyümesine katkısının büyük olacağını vurguladı.
Bakan Albayrak: "EYT" gündemimizde yok Emeklilikte yaşa takılanlar için açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Biz Demirel'in yaptığını yapmayacağız. İmkânlarımız ortada." ifadelerini kullandı.
İstanbul'da “balık boyu” denetimi yapıldı İstanbul’da yapılan denetimlerde boy yasağına uyulmadan avlandığı tespit edilen bin 519 kasa istavrit, 23 kasa lüfer ve 1 kasa ahtapottan oluşan 22 ton balığa el konuldu.
Bakan Soylu: "İstanbul'da 2 milyon 158 bin konut deprem sigortalı" Afetler için alınan önlemler hakkında açıklamalar yapan Bakan Soylu, 5 bin 622 personelin afet için hazır durumda olduğunu ve 39 ilçede 2 bin 872 toplanma alanının belirlendiğini söyledi.
Almanlardan Türk ekonomisine yakın ilgili TÜSİAD Berlin Temsilcisi Alper Üçok, Almanya’nın büyük şirketleri ve KOBİ’lerinden çok sayıda temsilcinin Türkiye'ye ziyarette bulunan Bakan Altmaier'in heyetinde yer almasının Almanya’nın Türk ekonomisine verdiği önemi ortaya koyduğunu ifade etti.
Dolar/TL, 3,5 ayın en düşük seviyesini koruyor Dolar/TL, geçen haftayı son 3,5 ayın en düşük seviyesinde bitirmesinin ardından haftaya yine düşüşle başladı ve 5,2810 seviyesinde işlem görüyor.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler