Hava Durumu
°C
85.423,500
0.9779 %
6,079
-0.2886 %
6,801
-0.4756 %
250,898
-0.2905 %
Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu amacına ulaşıyor

Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu amacına ulaşıyor

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar ve Genel Sekreterler Toplantısı’nda bir konuşma gerçekleştirdi.

PEKCAN: TEMENNİMİZ ÜLKELERİMİZ ARASINDA EKONOMİK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan: "Kendine has dinamikleri olan coğrafyaya tek bir pencereden bakmak yerine Afrika'nın çok kültürlülüğünü ele alan bütüncül bir yaklaşım benimsemek kıta ülkelerinin gerçeklerini anlamak adına önem taşımaktadır. Bundan sonra da kıta ülkelerinin temsilcileriyle daha sık bir araya gelmek, ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için istişarelerde bulunmayı temenni ediyorum."

ADİL, SERBEST, SÜRDÜRÜLEBİLİR TİCARET VE KORUMACILIĞIN AFRİKA İÇİN ORTAYA ÇIKARDIĞI RİSKLER KONUSU ELE ALINDI

Pekcan, Türkiye-Afrika 2. Ekonomi ve İş Forumu kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar ve Genel Sekreterler Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bugün adil, serbest, sürdürülebilir ticaret ve korumacılığın Afrika için ortaya çıkardığı riskler konusunu ele alacaklarını belirtti.

PEKCAN: KITA ÜLKELERİNİN TEMSİLCİLERİ İLE DAHA SIK BİR ARAYA GELMELİYİZ

Ben Ticaret Bakanı olarak ilk resmi ziyaretimi Güney Afrika ve Zambiya’ya gerçekleştirdim. Bu ziyaretlerde edindiğim izlenim, Afrika’nın sahip olduğu büyük potansiyeli yerinde görmek açısından bir vesile oldu. Bundan sonra da kıta ülkelerinin temsilcileriyle daha sık bir araya gelmek, ülkelerimiz arasında ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için istişarelerde bulunmayı temenni ediyorum."

PEKCAN: İNSAN, KALKINMANIN AKTÖRÜDÜR

Afrika Birliği Komisyonu Ekonomik İşler Komiseri Victor Harrison da sürdürülebilir kalkınma yolunda ilerlenilmesi gerektiğini aktararak, "Afrika özel sektörü ve Türkiye özel sektörü arasında bir ortaklık gerekiyor. Afrikalıların; yatırımların aktörü, kalkınmanın aktörü olması lazım. Yatırımların insana saygı göstermesi lazım. İnsan, kalkınmanın aktörüdür. Kaynaklarımızı düşünmemiz gerekiyor. Elimizdeki kaynakları kullanmaya hakkımız var ama gelecek nesilleri düşünme yükümlülüğümüz de var." şeklinde konuştu.

HARRİSON: TÜRKİYE VE AFRİKA’YA FAYDALI TARTIŞMALAR YÜRÜTECEĞİMİZE İNANIYORUM

Harrison, 2018'in Afrika ve Afrika Birliği için "yolsuzlukla mücadele ve kayıtsız para akışlarıyla mücadele senesi" olduğunu belirterek, "Dün 2 bin 500 katılımcı vardı. Bugün de katılımcı sayısı artacaktır. Birlikte Afrika’nın kalkınması yolunda ilerleyeceğimize inanıyorum. Türkiye ve Afrika’ya faydalı tartışmalar yürüteceğimize inanıyorum." dedi.

Haber: AA