BIST100 96861.42
-0.0258% -25.0599
EURO 6.54295
0.1714% 0.0112
DOLAR 5.8095
0.1361% 0.0079
ALTIN 1275.805
-0.0054% -0.0699
BIST050 93808.45
-0.0488% -45.88
BIST030 121121.65
-0.1457% -176.83
Ekonomi 10-04-2019

TİM: Reformlar Türkiye ekonomisinin gücüne güç katacak

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın açıkladığı "Yeni Ekonomi Programı kapsamında Yapısal Dönüşüm Adımları" iş dünyasında yankı buldu. TİM Başkanı Gülle'den “Yapılması planlanan reformlar Türkiye ekonomisinin gücüne güç katar.” yorumu geldi.

Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, "Türkiye ekonomisini 360 derece kapsayacak yepyeni bir 'mimari' içeren yeni bir yol haritası olarak değerlendiriyorum. İhracata ve istihdama desteğin artarak sürecek olmasını sektörümüz açısından müjde olarak kabul ediyoruz.” dedi.

"TİCARETİN HUKUKİ BOYUTUNA YÖNELİK DEĞİŞİKLİK ÖNEMLİ"

Açıklanan reform adımları ve tedbirlerin, özünde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın koordinasyonunda ekonomi yönetiminin şekillendireceği Türkiye ekonomisine yönelik gelecek tasarımının ilk adımlarını teşkil ettiğine işaret eden Başkan Gülle, "Kamu bankalarının sermayelerinin güçlendirilecek olması, vergi alanında mükellefi önceleyen bir anlayışa geçilecek olması ve ticaretin hukuki boyutlarına yönelik değişikliklerin de reformlar arasında yer alması çok önemli başlıklar olarak göze çarpıyor. Reformlar hayata geçirildikçe Türkiye ekonomisi gücüne güç katar.” diye konuştu.

"HÜKÜMET İHRACATI DESTEKLİYOR"

Gülle, şöyle konuştu: "İhracatımız bugün rekorlar kıra kıra ilerliyor. Hükümetimiz var gücüyle ihracatımızı destekliyor. Bakanımızın ifade ettiği; katma değerli ürün ihracatı ve yerlileşme daha fazla teşvik sağlanması yoluyla ihracatımız yepyeni bir safhaya geçecek. Ağustos ayında açıklanacak olan Master Planı'yla, dış ticaret fazlası veren Türkiye hedefimize daha güçlü ve kararlı yürüyeceğimize inanıyorum. İhracat ailesi için heyecan ve şevk veren bir açıklama.”

"EKONOMİNİN BÜTÜN KATMANLARIYLA BİRLİKTE ELE ALINMASI KRİTİK ÖNEME SAHİP”

Reformların safha safha hayata geçirilecek olmasının ve ihracattan tarıma kadar kapsamlı planlanmasının, çalışmanın ne denli hassasiyetle hazırlandığını ortaya koyduğunu dile getiren Gülle sözlerini şöyle tamamladı: "Bakanımız ortaya koyduğu çalışmaya Türkiye'deki paydaşları ve STK'larla birlikte yaptığını konuşmasının daha başında ortaya koyarak 'ortak akla' verdiği önemi ortaya koydu. Açıklanan yol haritasının Türkiye ekonomisine yeni bir ufuk, yeni bir büyüme modeli, yeni rekabetçilik becerileri kazandıracağı kanaatindeyim”

Benzer Haberler
Aselsan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile anlaşmaya vardı Aselsan Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Ankara ve İstanbul'da haberleşme şebekesi kurulumu konusunda anlaştı.
Dolar ve euroda son durum İstanbul serbest piyasada dolar 3,7720 liradan, euro 4,6990 liradan haftaya başladı.
Su tasarrufu yapan çiftçiye devlet desteği var DSİ Genel Müdürü Aydın, sulamada tasarruflu yöntemi seçen çiftçinin desteklendiğini söyledi.
Dolar haftaya yatay başladı Dolar/TL, haftaya yatay başlamasının ardından 3,7400 seviyesinde dengelendi.
Çiftçiyi gübrede faizden kurtaran formül Tarım Kredi Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, kimyevi gübre fiyatlarında yüzde 15'lere varan indirim yaşanmasını GÜBRETAŞ'a toplu ödeme yapmalarından dolayı bankaya ödenen ve fiyatlara yansıtılan faiz giderinin ortadan kalkması olarak açıkladı.
Mesleki yeterlilikte dev ilerleme Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından bugüne kadar 744 ulusal meslek standardı yayımlandı, 252 bin 223 kişiye mesleki yeterlilik belgesi verildi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler