Hava Durumu
°C
85.309,580
0 %
6,063
0.185 %
6,772
0.1893 %
248,338
0.0447 %
Ticari araçlara kış lastiği takmamanın cezası: 715 lira

Ticari araçlara kış lastiği takmamanın cezası: 715 lira

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği uygulaması başladı. Trafik kazalarını önlemede önemli bir etken olan bu uygulama sanayi kenti olan Kocaeli'de denetlendi.

Denetiminde Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince, kentin farklı noktalarında kış lastiği uygulaması takip edildi.

KIŞ LASTİĞİ TAKANLARA TEŞEKKÜR EDİLDİ

Kandıra Gişeleri mevkisinde, yolcu otobüsleri başta olmak üzere, yük taşımacılığı yapan araçlar ve şehir içi servislerini durdurarak lastiklerin diş derinliğini kontrol eden ekipler, araçlarına kış lastiği takan sürücülere teşekkür etti.

UYGULAMAYA BİR AY ÖNCEDEN BAŞLAYAN VAR

Sürücülerden Abdullah Karaoğlu, gazetecilere, Zonguldak'tan yola çıktığını belirterek, "Kış ağır vasıtalarda daha da önemli. Yaptığımız iş ve yol şartları bunu gerektiriyor. Biz bir ay önceden lastiklerimizi taktık. Şirketimiz de buna önem veriyor. Devamlı yollarda olduğumuz için lastiklerimizi takmayı bugüne bırakmadık. Lastiklerin alışma aşaması var, şu an çok rahat bir şekilde önlemlerimizi alıp yolumuza devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

1 ARALIK’TAN İTİBAREN ZORUNLU

Tır şoförü Uğur Şahin de "Kışın soğuklarda daha güvenli seyir edebilmemiz için 1 Aralık'tan itibaren kış lastiklerimizi taktırdık. Hem kendi güvenliğimiz hem de trafiğin güvenliği için kurallara uyuyoruz." dedi.

1 NİSAN 2019'A KADAR SÜRECEK

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2019'da sona erecek.

KIŞ LASTİĞİ TAKTIRMAMANIN CEZASI 715 LİRA

Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019'dan sonra 885 liraya yükselecek.