Hava Durumu
°C
85.613,270
1.2023 %
6,086
-0.1689 %
6,806
-0.4024 %
250,598
-0.4097 %
TCMB Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporu

TCMB Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporu

TCMB tarafından yayımlanan Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, kasımda tüketici fiyatlarının yüzde 1,49 arttığı, yıllık enflasyonun 1,08 puan yükselerek yüzde 12,98 olduğu anımsatıldı.

Bu yükselişe en belirgin katkının, işlenmemiş gıda fiyatlarından geldiği aktarılan raporda, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükselişin, enerji enflasyonunu olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulandı.

Raporda, temel mal enflasyonunun Türk lirasındaki birikimli değer kaybına bağlı olarak dayanıklı tüketim malları öncülüğünde artış eğilimini sürdürdüğüne, hizmet grubunda ise yıllık enflasyonun gerilediğine işaret edilerek, bu çerçevede, çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun temel mal grubu kaynaklı arttığı, ana eğiliminin ise yüksek seviyesini koruduğu kaydedildi.

Kasımda tüketici fiyatlarının yüzde 1,49 arttığı ve yıllık enflasyonun 1,08 puan yükselerek yüzde 12,98'e çıktığı hatırlatılan raporda, "Bu dönemde B ve C endekslerinin yıllık değişim oranları sırasıyla 0,38 ve 0,26 puan artarak yüzde 12,17 ve 12,08'e ulaşmıştır. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, bir önceki aya göre gıda, temel mal ve enerji gruplarının katkılarının sırasıyla 0,63, 0,25 ve 0,22 puan arttığı, hizmet grubunun katkısının ise 0,07 puan azaldığı görülmüştür." ifadeleri kullanıldı.

Raporda, mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin üç aylık ortalamalarına göre kasımda enflasyonun ana eğiliminin yüksek seviyesini koruduğu aktarılarak, şu değerlendirmelere yer verildi:

Bu dönemde ana eğilim temel mal grubunda sınırlı bir oranda gerilerken, hizmet grubunda görece yatay seyretmiştir. Yakın dönem fiyat hareketlerinde etkili olan geçici unsurlar (giyim grubunda ağırlıklandırma yönteminin değişmesi ve dayanıklı mal gruplarındaki vergi indiriminin sona ermesi) arındırıldığında enflasyonun ana eğiliminin bir önceki aya kıyasla yükseldiği görülmüştür. Kasımda hizmet grubu fiyatları sınırlı bir oranda (yüzde 0,11) artmış, yıl başından bu yana yükselen grup yıllık enflasyonu 0,21 puan azalarak yüzde 9,42'ye gerilemiştir.

Yıllık enflasyon kira grubunda artarken lokanta-otel grubunda yatay seyretmiş, diğer alt gruplarda ise bir miktar azalmıştır. Ulaştırma grubunda fiyatlar havayolu ile şehirlerarası kara taşımacılığı hizmetlerine bağlı olarak düşüş kaydetmiştir. Diğer hizmetler grubu enflasyonundaki azalışta ise paket tur fiyatlarındaki düşüş (yüzde 3,52) etkili olmuştur. Kiranın aylık artışı ise bir miktar hızlanmıştır.