BIST100 91656.86
0.6398% 582.75
EURO 6.0768
0.0296% 0.0018
DOLAR 5.3265
-0.292% -0.0156
ALTIN 1250.24
0.0728% 0.91
BIST050 88871.87
0.6949% 613.3499
BIST030 114951.79
0.6672% 761.9799
Ekonomi 11-10-2018

Stokçulara ve fahiş fiyat uygulayanlara karşı valilikler devre geçti

İçişleri Bakanlığı, stokçu-fahiş fiyat artıranlara ilgili valilere “harekete geçin” talimatı verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzalı 81 il valiliğine gönderilen genelge ile son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Genelgede, son günlerde bazı esnaf, firma ve işletmelerin, vatandaşların ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, bunun da vatandaşların esenliğini ve refahını tehdit edici bir durum oluşturduğu belirtildi.

VALİLERE "GENEL EMİR” ÇIKARMA TALİMATI

Söz konusu genelgede, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9'ncu maddesinde yer alan "Kanun, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ve diğer mevzuatın verdiği yetkiyi kullanmak ve bunların yüklediği ödevleri yerine getirmek için valiler genel emirler çıkarabilir ve bunları ilan ederler” hükmü hatırlatılarak, valiliklere "genel emir” çıkarma konusunda talimat verildi.

Ayrıca genelgede, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 6'ncı maddesinde; bir malın sunumu ve satışından kaçınma ile bir hizmetin sunumundan kaçınma hallerinin denetimi, uygulanması ve izlenmesine ilişkin görevlerde belediyelerin yetkili kılındığı ifade edilerek, yetkili idarelerin, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunun ilgili maddesi uyarınca denetim ve önlemleri almakla görevli olduğu belirtildi.

Bu hükümlere dayanılarak kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaş mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla valiliklerden fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili aşağıdaki tedbirlerin alınması istendi;

FİYAT YÜKSELTİLMEYECEK, STOKÇULUK YAPILMAYACAK

İl sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilmeyecek. Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmeyecek ve stokçuluk yapılmayacak.

ETİKETLERDEKİ ŞARTLAR YERİNE GETİRİLECEK

Satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, yerli mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulacak.

ETİKETLER OKUNUR OLACAK

Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılacak. Tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesine dikkat edilecek.

GENEL EMİRE UYMAYANLARA ADLİ VE İDARİ İŞLEM UYGULANACAK

Bu tedbirlere ilișkin, genel emire uymayanların tespit edilmesi halinde, Kabahatler Kanunu çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılacak ve idari para cezası uygulanacak.

Benzer Haberler
Altın fiyatları 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 158 lira, cumhuriyet altının satış fiyatı ise 1.057 lira oldu.
Bursa Büyükşehir tasarruf etmeye 10 ay önce başladı Hazine ve Maliye Bakanlığı kamu kurumlarındaki bütün kurumlardan makam aracı envanterini talep ederken, bu tasarrufu 10 ay önce başlatan Bursa Büyükşehir Belediyesi 12 milyon lira tasarruf etti.
Perakendeciler yeni hal yasasını destekliyor Hal Yasası düzenlemesi ile öncelikle gıda fiyatında üretici-market makası daralacak. "Tarlada 1 lira, markette 4 lira fiyatına satılıyor" söylemleri tüketiciler ile perakendecileri karşı karşıya getirdi.
Meclis'te bütçe mesaisi 12 gün aralıksız sürecek bütçe maratonu bugün başlayacak. Saat 10.00'da Meclis Başkanı Yıldırım, partilerin grup başkanvekilleriyle bir araya gelecek.
Sarı Yelekliler otomobil canavarı çıktı Fransa'da bir süredir devam eden karışıklıkta protestocular, lüks otomobilleri de hedef aldı.
Varlık Fonu'na yeni yönetim Türkiye Varlık Fonu Yönetimi AŞ'nin yapısı ve işleyişine ilişkin esaslarda yapılan değişiklikle şirketin yönetim kurulu başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genel müdürü ise Zafer Sönmez oldu.
Bist 100 91674.27
Günlük Değişim 0.6589%
Hacim 878.666.052,18
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler