BIST100 91074.11
0% 0
EURO 6.0571
-0.2946% -0.0179
DOLAR 5.317
-0.4698% -0.0251
ALTIN 1250
0.0536% 0.67
BIST050 88258.52
0% 0
BIST030 114189.81
0% 0
Ekonomi 04-10-2018

Sağanaklar nedeniyle ara verilen çeltik hasadına yeniden başlandı

Çeltik ambarı olarak bilinen Edirne'de hasadın başladığı zamana denk gelen sağanaklar nedeniyle mola verilen biçme işlerine yeniden devam ediliyor.

Türkiye'deki çeltik üretiminin yüzde 45'ini yaptığı için "çeltik ambarı" olarak bilinen Edirne'de hasadın başladığı zamana denk gelen sağanaklar nedeniyle mola verilen biçme işlerine yeniden başlandı.

EDİRNE'DE MOLA VERİLEN BİÇME İŞLERİNE YENİDEN BAŞLANDI

Tava hazırlanması, su verilmesi, çeltik tohum ekimi ve gübreleme gibi meşakkatli yolculuğun sonunda, ürününü hasat etmeye başlayan çiftçinin karşısına yoğun sağanaklar engel olarak çıktı. Biçerdöverlerin çamur nedeniyle tarlaya girememesiyle zorunlu mola güneşli havaların ardından sona erdi. Çiftçi, güneşli günlerin ardından kuruyan tarlalara yavaş yavaş girmeye başladı.

EDİRNE GENELİNDE 550 BİN DEKAR ALANDA ÇELTİK ÜRETİMİ YAPILIYOR

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, Edirne genelinde 550 bin dekar alanda çeltik üretimi yapıldığını söyledi. Son günlerdeki şiddetli sağanağın çeltik saplarını yatırdığını anlatan Yorulmaz, "Yağış dolayısıyla hasat durmuştu, bazı yerlerde başladı kısa sürede tamamında hasat çalışmaları başlar." dedi. Çeltikte iyi bir rekolte yılı beklendiğinin altını çizen Yorulmaz, tüm dünyada hububat sıkıntısı yaşandığını, tarımın öneminin bir kez daha ön plana çıktığını anlattı.

"ÜLKEMİZDE DAHA FAZLA TARIMA ÖNEM VERMEK GEREKİYOR"

Üretimin artması için tarıma daha fazla önem verilmesi gerektiğini ifade eden Yorulmaz, "Dünyanın en büyük üreticisi Rusya hububat satışını durdurdu. Artık tehlike çanları çalıyor. Ülkemizde tarıma daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Girdi fiyatlarının bir an önce düşürülmesi gerekiyor. Gübre, ilaç ve mazot fiyatları düşerse çiftçi de ucuz üretir. Ülkemiz kalkınır, hep birlikte kalkınırız. Buğday sıkıntısı dünyada her geçen gün artıyor. Böyle giderse tüm dünyada herkes hububat bulamayacak, aç kalacak." dedi.

Haber / Fotoğraf: AA

Benzer Haberler
Döviz kurlarında son durum İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, önceki ve bugün itibarıyla alış, satış fiyatlarındaki son durum.
ÖTV indirimi sonrası sıfır otomobil fiyatları ÖTV indirimiyle birlikte bazı sıfır otomobillerde 20 bin liraya kadar indirim sağlandı.
“Geri Dönüşüm” geleceğe çok yönlü katkı sağlıyor Dünyada ve Türkiye’de giderek önemini artıran “Geri Dönüşüm” doğal kaynakları korumak ve ekonomiye artı değer sunmak dışında iş olanakları oluşturarak, istihdama da katkı sağlıyor.
Batı Akdeniz, Rusya ihracat hedefini büyüttü Batı Akdeniz 2014'de Rusya’ya 345 milyon dolarlık ihracat yapıyordu. Batı Akdeniz'in ihracat hedefi ilişkilerin her geçen gün geliştiği Rusya'yla uçak krizi öncesindeki bu rakamlara ulaşmak...
VİOP'ta endeks kontratı güne yatay başladı Aralık vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, açılışın ardından 138.100 seviyesinde dengelendi.
Altının gramı güne yükselişle başladı Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 162,5 lira seviyelerinde dengelendi.
Bist 100 91074.11
Günlük Değişim 0%
Hacim 0,00
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler