BIST100 100116.7
-3.1826% -3291.0899
EURO 6.3555
2.0734% 0.1291
DOLAR 5.62765
2.9705% 0.1623
ALTIN 1313.065
0.2745% 3.595
BIST050 97165.06
-3.2531% -3267.24
BIST030 125686.78
-3.1847% -4134.52
Ekonomi 07-11-2018

Perakende ticarette "ilke ve kurallar" yönetmeliğinde değişik

Ticaret Bakanlığı tarafından perakende işletmeler ile tedarikçiler karşısında üreticilerin korunmasına, kaynakların verimli kullanılmasına ve israfın önlenmesine yönelik değişiklik yapıldığı bildirildi.

Ticaret Bakanlığı bugün Resmi Gazete'de yayımlanan "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik"le perakende işletmeler ile tedarikçiler karşısında üreticilerin korunmasına, kaynakların verimli kullanılmasına ve israfın önlenmesine yönelik değişiklik yapıldığını kamuoyu ile paylaştı.

SEKTÖRE YÖNELİK GEREKLİ HUKUKİ VE İDARİ TEDBİRLER ALINMAYA DEVAM EDİLMEKTEDİR

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisinde büyük bir paya sahip olan ve ekonomik gelişmede lokomotif görevi gören perakende sektörünün, 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile yasal bir zemine kavuşturulduğu ve perakendeciliğin serbest piyasa ortamında etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarında yapılması yönünde önemli adımlar atıldığı belirtilerek, "Bununla birlikte sektörün dinamik yapısı ile ülkemizin içinden geçtiği ekonomik koşullar dikkate alınarak anılan Kanun çerçevesinde Bakanlığımızca sektöre yönelik gerekli hukuki ve idari tedbirler alınmaya devam edilmektedir.” denmiştir.

ÜRETİCİLERİ KORURKEN, İSRAFIN ÖNLENMESİ HEDEFLENMİŞTİR

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi: "Yönetmelikte büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve ilgili kanunlar kapsamında azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının en fazla yüzde 5'inin satılamadığı gerekçesiyle iade edilebileceği düzenlenerek, hem üreticilerin korunması, hem de israfın önlenmesi hedeflenmiştir. Diğer taraftan, ekmek, unlu mamuller gibi azami fiyatları tarifeyle belirlenen hızlı tüketim mallarının üreticisine yapılacak ödemelere yönelik düzenlemenin yalnızca büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler ile sınırlı kalmaması sağlanmış, diğer perakende işletmeler ve tedarikçilerin üreticilerle arasındaki ödeme ilişkisi de düzenlenmiştir.

Bu kapsamda tedarikçiler tarafından üreticiye birim miktar başına yapılacak ödemenin tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden, büyük mağaza, zincir mağaza, bayi işletme ve özel yetkili işletmeler dışında kalan perakende işletmeler tarafından üreticiye birim miktar başına yapılacak ödemenin ise tarifedeki azami fiyatın yüzde 80'inden az olamayacağı hükme bağlanmıştır. Bu düzenleme çerçevesinde örneğin tarife ile azami fiyatı 1 TL olarak belirlenen ekmekte üreticiye tedarikçilerce 85 kuruş, bakkallar gibi küçük işletmelerce 80 kuruştan daha az ödeme yapılmasının önüne geçilmiştir."

Benzer Haberler
İsrail Türk incirini çok sevdi Türkiye'nin geleneksel ihraç ürünlerinden, tüm semavi dinlerde kutsal meyve olarak tanımlanan, doğal vitamin ve lezzet kaynağı kuru inciri İsrailliler çok sevdi.
S&P Türkiye'nin kredi notunu teyit etti S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "B+", uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun ise "BB-", kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu ise "B" olarak teyit ettiği bildirildi.
Katma değerli alanlarda avantajlı sektörler korunacak Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ermut, Türkiye'ye gelen yatırımcıların ve Türkiye'deki yatırım projelerinin önünü açmak için çalışmalar yaptıklarını anlattı.
Türkiye'nin turizm veri merkezi kuruluyor Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde sağlıklı ve kapsamlı yol haritalarının oluşturulması amacıyla istatistiklerin tek elde toplanıp, işlenebileceği Türkiye'nin bu alandaki ilk veri merkezini kurmak için girişime geçti.
115 ton atık ekonomiye kazandırıldı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, atıkların yeniden ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan Sıfır Atık Projesi kapsamında 115 ton değerlendirilebilir atığı ekonomiye kazandırdı.
Düzce Üniversitesinin kurduğu işbirliği şehre 16 milyon Euro’luk yatırım sağlayacak Düzce Üniversitesi ile birlikte Ar-Ge faaliyetleri geliştiren ve atık su ile katı atık üretme faaliyetleri yürüten GP-AMG, kente 16 milyon Euro’luk yatırımın yapmayı planlıyor.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler