Küresel piyasalarda olumlu hava

20-06-2017 09:36:27 Ekonomi

Küresel piyasalar, veri gündeminin zayıf olduğu haftanın ikinci işlem gününde pozitif bir seyir izlerken, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin yapacağı açıklamalar takip edilecek.

ABD GELİŞMELERİ EKONOMİYİ POZİTİF ETKİLİYOR

Fed New York Şubesi Başkanı William Dudley, dün yaptığı konuşmada, Amerikan ekonomisinin oldukça iyi durumda ve ekonomik büyümenin daha uzun süre devam edeceğinden emin olduğunu belirtti. Teknoloji şirketleri hisselerinde görülen artışlar ve Dudley'in ABD ekonomisine ilişkin pozitif açıklamalarının yatırımcıların risk iştahını olumlu yönde etkiliyor.

AVRUPA BREXİT'İN ETKİSİNDE

Avrupa tarafında dün İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakereler, Belçika'nın başkenti Brüksel'de başladı. İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ile AB Komisyonunun Başmüzakerecisi Michel Barnier'in yürüttüğü görüşmelerin ilk turu, yaklaşık 7 saat sürdü. Barnier, toplantı sonrasında yapılan açıklamada tarihler, organizasyon ve müzakere öncelikleri konusunda mutabık kalındığını ifade etti.

YURTİÇİNDE SAKİN GÖRÜNÜM SÜRÜYOR

Yurt içinde, haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalarda artan risk iştahı ile pozitif başlayan Borsa İstanbul'da, BIST 100 endeksi, günü yüzde 1,16 yükselişle 99.332,13 puandan tamamladı. Dün küresel piyasalarda artan risk iştahı ile dolar/TL'de 3,49'un altının görülürken, teknik açıdan 3,4750 seviyesinin destek, 3,5350 seviyesinin ise direnç olarak takip edilecek.

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :