BIST100 97955.16
-0.5075% -499.72
EURO 6.0695
0.3588% 0.0217
DOLAR 5.33725
0.2856% 0.0152
ALTIN 1279.975
-0.0663% -0.85
BIST050 95226.16
-0.6136% -587.94
BIST030 123597.45
-0.6674% -830.54
Ekonomi 19-10-2018

İtalyan yatırımcılar Türkiye’ye güveniyor

İtalyan yatırımcılar Türkiye’nin potansiyeline güvendiklerini ancak uygun kredi imkanın da sağlanması gerektiğini bildirdi. İtalyan Ticaret Odası Başkanı Manzini yatırım yapmak için kredi bulabilmenin önemli olduğunun altını çizdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program (YEP) ve 2019-2021 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program (OVP), Türk iş dünyası ile birlikte yabancı yatırımcı nezdinde de olumlu karşılandı. Son günlerde doların, TL karşısında değer kaybetmesi ve Türkiye'nin risk priminin ana göstergelerinden olan CDS priminin bir ayda 200 baz puan düşmesi yatırımcıların Türkiye'ye duydukları güveni sağlamlaştırdı. Bu çerçevede İtalyan yatırımcılar Türkiye'ye güvendiklerini ve yatırımlara devam edeceklerini yinelediler.

İTALYAN TİCARET ODASI 130 YILDIR TÜRKİYE'DE

Türkiye ve İtalya arasında ticari ilişkilerin gelişmesi için 130 yılı aşkın süredir Türkiye'de faaliyetlerini sürdüren İtalyan Ticaret Odası "Türkiye-İtalya Güven Zinciri Işığında 2019 Ekonomisine Bakış” başlıklı panel düzenledi. İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo'nun ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini, İtalyan Dış Ticaret ve Tanıtım Ajansı İstanbul Müdürü Aniello Musella da yer aldı. Panelde açılış konuşması gerçekleştiren İtalya Büyükelçisi Luigi Mattiolo iki ülke arasındaki ikili ticaret ilişkisine vurgu yaparak "İtalya için Akdeniz Bölgesi'nde Türkiye ile kurulan ilişkiden daha önemli bir ilişki bulunmuyor. Türkiye ile İtalya ortak olarak görülmelidir. İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkiler olgunlaşmış bir ilişkidir” dedi.

"TÜRKİYE'YE YATIRIMLAR SÜRECEK”

İtalyan şirketlerinin Türkiye'de yatırımlarını sürdüreceğini altını çizen Mattiolo "İtalyan şirketleri Türkiye'ye yatırımlarını sürdürecek. Türkiye son dönemlerde zor zamanlardan geçmiş olabilir ama Türkiye'nin kendine özgü bir potansiyeli var. Türkiye'de insan kaynağı çok fazla. Bu lehte kullanılabilecek bir kaynak. Biz aynı zamanda Türk şirketlerinin de İtalya'da yatırımlarının arttığını görüyoruz. Bundan memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

"YATIRIM YAPMAK İÇİN KREDİ BULABİLMEK ÖNEMLİ”

İtalyan Ticaret Odası Başkanı Livio Manzini de İtalyan şirketlerin Türkiye'ye yatırım yapmak istediklerini söyleyerek krediye ulaşabilme vurgusu yaptı. Manzini, kendi sahip olduğu şirket olarak Türkiye'ye yapılacak yatırımlardan vazgeçmediklerinin altını çizerek, "Biz şirket olarak yatırım programımızı hiç değiştirmedik. Burada önemli olan tabii ki yatırım yapmak için kredi bulabilmek. Dolayısıyla bu da bankaların ve hükümetin elinde. Potansiyel ve yatırım yapma isteği var. Herkes potansiyeli görüyor ve yatırım yapmak istiyor ama bunları fiilen hayata geçirmek için de belli faktörler gerekiyor. En önemlisi krediye ulaşabilmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE ŞU ANDA ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

Kendisinin yaptığı analize göre, Türkiye'nin şu anda altın çağını yaşadığını belirten Manzini, şu şekilde konuştu: "Neden altın çağında; çünkü sosyo demografik yapıya baktığımızda ailelerin biraz küçülmesiyle, aile başına düşen gelirin artmasıyla tüketim de artıyor. Bununla birlikte köylerden şehirlere olan göçün devam etmesi şehir nüfusunu artırıyor bu da tüketim miktarını yukarı çekiyor. Ekonomik büyüme, iç tüketim olarak Türkiye altın çağında.”

Söz konusu panelde görüş bildiren diğer İtalyan yatırımcılar ise Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğunu vurgulayarak mevcut yatırımlarını artırarak devam ettireceklerine dikkat çektiler.

Benzer Haberler
Dolar ve euroda son durum İstanbul serbest piyasada dolar 3,7720 liradan, euro 4,6990 liradan haftaya başladı.
Berat Albayrak: Enflasyonda aşağı yönlü trendi göreceğiz Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "Gerek üretici ve tüketici enflasyonunda aşağıya güçlü bir şekilde göreceğiz" ifadelerini kullandı.
Kamyonet, minibüs ve panelvan tipi araçlara FSM yolu açıldı UKOME'nin yeni düzenlemesine göre, kamyonet, minibüs, panelvan tipi 2. sınıf araçlar, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kullanabilecek.
MÜSİAD'lı iş adamları Fransa'da buluştu Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Fransa'daki Türk girişimcilerin sorun yaratacak olanları değil, Türkiye ile Fransa'yı birleştirecek konuları ön plana çıkarmasını istedi
Dünyanın beklediği açıklamaya saatler kaldı Küresel piyasalarda gözler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin açıklamalarına çevrildi.
Fitch'in değerlendirmesi bekleniyor Küresel piyasalar, dün karışık bir seyir izlerken, yurt içinde, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in akşam saatlerinde açıklaması beklenen Türkiye değerlendirmesi takip edilecek.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler