BIST100 97955.16
-0.5075% -499.72
EURO 6.0657
0.2959% 0.0179
DOLAR 5.33415
0.2273% 0.0121
ALTIN 1280.365
-0.0359% -0.46
BIST050 95226.16
-0.6136% -587.94
BIST030 123597.45
-0.6674% -830.54
Ekonomi 12-09-2018

İstanbul Yeni Havalimanı 29 Ekim’e hazırlanıyor

İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu, Atatürk Havalimanı’nın 29 Ekim’de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı’na taşınma sürecini anlattı.

Toplamda 9 bin kişi ve 10 uçakla 3 test yapılacağını belirten İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü H. Kadri Samsunlu "En son testimiz 5 bin kişiyle yapılacak, 5 uçak gelecek, 11 Ekim civarında yapılacak bir test. Oradaki uygulamaları şirketler burada yapmaya çalışırlarsa ciddi anlamda sıkıntı yaşama ihtimalleri var. Kontrolü belli bir süre daha Atatürk Havalimanı'ndan sağlanacak” dedi.

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI'NA TAŞINILMASINA GÜNLER KALDI

İstanbul'un en temel ulaşım ağlarından biri olan Atatürk Havalimanı'nın ilk etabının 29 Ekim'de açılması planlanan İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınmasına günler kaldı. Türkiye'nin en önemli projelerinden olan İstanbul Yeni Havalimanı'na taşınma süreci ise yeni havalimanında gerçekleştirilen toplantıyla anlatıldı.

Açılış öncesi son çalışmaların gerçekleştirildiğini belirten Samsunlu, "Önümüzdeki 46 günde en önemli süreç havalimanının operasyona hazır olması ve transferi bu sadece belirli sayıda kurumun ukdesinde olan bir süreç değil. Biz burada İGA olarak 168 kişilik bir ekiple bu süreci sürdürüyoruz. Bunun yanında toplamda 200'e yakın paydaş var irili ufaklı, tabi bunların en büyüğü de Türk Hava Yolları ve TGS. Bugün geldiğimiz bu noktada artık son safhalarını tamamlıyoruz. 4 tane temel el kitabı oluşturduk. 380 tane de talimatı ekibim hazırladı. Bu dokümanların hazırlanmasının ardından biz ikinci faza geçtik. Atatürk Havalimanı'ndaki uygulamalarla buradaki uygulamalar arasında bazı farklılıklar olmak mecburiyetinde çünkü buranın alt yapısıyla Atatürk Havalimanı'nın alt yapısı çok farklı.

İSTANBUL YENİ HAVALİMANI ÇOK BÜYÜK

Biz bir kere çok daha büyük bir havalimanıyız. Oradaki uygulamaları şirketler burada yapmaya çalışırlarsa ciddi anlamda sıkıntı yaşama ihtimalleri var. Bu güne kadar 28 bin adet sınıf eğitimi yapıldı. 29 bin kişiye saha eğitimi verildi. Deneme yapmak zorundasınız. Toplam 105 senaryo geliştirdik, kademe kademe hayata geçirdik. 46 tane senaryo hayata geçirildi. Testlerden önemli ölçüde başarı sağladık.

TESTLER SÜRÜYOR

Bugün itibariyle ilk entegre testimizi yapma konusunda hazırız. Entegre dediğimiz de şudur; terminale bin tane temsili yolcu getireceğiz. 750 tane de personel bir anlamda biz havalimanının simülasyonunu yapacağız. Tarihi 24 Eylül haftası olarak belirledik. Bu ilk denemede 2 tanede uçak havalimanımıza inecek. Bu uçakları Türk Hava Yolları sağladı. Uçakların gelmesindeki amacımız hava sahasındaki hareketin tam olarak test edilmesi” dedi.

TEKNOLOJİK SİSTEMLER KURULDU

11 milyon metrekarelik bir Atatürk Havalimanı'ndan 36 milyon metrekarelik İstanbul Yeni Havalimanı'nın ilk fazına geçiyoruz. Yani burada sistemler olarak en son teknolojiyle yapılmış bir bagaj sistemine geçiyoruz. Yer hizmetlerinin buna hazırlıklı olması lazım. Bu testlerin sonuçlarını görmek istiyoruz Parça parça baktığımız zaman sistemde bir sorun yok. Hava sahasında bugün itibariyle CAT-3 dediğimiz en zor hava şartlarında uçağın inmesini sağlayan sistemi kurmuş durumdayız. Sisli bir havada 50 metre yatay görüş 15 metre dikey görüş olduğu sürece uçağınızı bu havalimanına indireceksiniz. Bu sistemin testleri yapıldı Devlet Hava Meydanlarından onayı aldık” dedi.

KONTROLÜ BİR SÜRE DAHA ATATÜRK HAVALİMANI'NDAN SAĞLANACAK

İstanbul Yeni Havalimanı'nın kontrolü ile ilgili konuşan Samsunlu, "Hava sahasının kontrolü belli bir süre daha Atatürk Havalimanı'ndan sağlanacak. 10 kilometrenin altına indikten sonra bizim sahaya indirecekler. Bütün ekipmanı sahaya getirdik ya da yolda ekipmandan kastımız itfaiye, karla mücadele.

CUMHURİYETİN 95'İNCİ YILINA ÖNEMLİ BİR HEDİYE

Hedefimiz 12 Ekim haftası Sivil Havacılık'tan sertifikasyonumuzu almak, geçici kabul tutanağını imzalamak daha sonrasında 29 Ekimde de havalimanını açmak. 29 Ekim'de Cumhuriyetin 95'inci yılını kutlayacağız Türkiye çok gerçekten önemli bir hediyenin açılışını canlı canlı görecek. A-380'lerin bizim havalimanına inmesiyle ilgili hiçbir sorun yok. Bizim ayrıca Avrupa'dan bir denetimden geçmemiz ya da onlara bir şey kanıtlamamız gibi bir durum söz konusu değildir. Ortaklarımız rüzgâr santrallerini satın aldılar. 2019 yılı başından itibariyle rüzgâr santralleri buradan sökülecek” diye konuştu.

ÇALIŞAN SAYISI 50 BİN CİVARINDA OLACAK

Yeni Havalimanına verilecek isimle ilgili soruyu cevaplandıran Samsunlu, ''İsim konusu, Yönetim Kurulu üyelerimizin dünya genelinde yaptıkları araştırma çalışmaları ile ilgili mercilerle yapılacak değerlendirmeler sonucu alınacak kararla belirlenecek. Otoparkla ilgili olarak ücret politikamızı belirlemedik mevcut tarifelerden çok uzaklaşmayacağımızı düşünüyorum. Toplam çalışan sayısının 45-50 bin civarında olmasını bekliyoruz. Açılışın ertelenmesi için şu ana kadar öngörmediğimiz bir şeyin gerçekleşmesi lazım. Bahsedilen tozun uçaklara zarar vereceği bir inşaat kalmayacak 29 Ekim'de burada. 15 dakikalık klip hazırlıyor, bu da bizim 2015 yılından bugüne gelen kadar yaptığımız bütün gelişmeni bir belgeseli” dedi.

Benzer Haberler
Uzmanların kura bakışı olumlu Kur Stratejisti Jameel Ahmed yıl sonuna kadar TL'de kademeli değerlenme beklediğini belirtti.
Borsa, günün ilk yarısında yükseldi Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısını yüzde 0,48 değer kazancıyla 111.633,29 puandan tamamladı
Milli Gemi Burgazada göreve başlıyor MİLGEM projesi kapsamında yerli olarak üretimi gerçekleştirilen TCG Burgazada, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edildi. Burgazada özellikleriyle düşmana korku, dosta güven veriyor.
Fitch'den Türk bankaları değerlendirmesi Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türk bankalarının dış borçlarının arttığını ancak likiditelerinin sağlam olduğunu duyurdu.
Altın güne yükselişle başladı Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 161,9 lira seviyelerinde dengelendi.
Yerli MPT-55 saniyede 12 mermi atıyor MKEK mühendislerince tasarlanarak geçen yıl seri üretimine başlanan MPT-55, yüksek atış kabiliyeti, benzerlerine göre hafif ve etkili bir silah olmasıyla dikkati çekiyor. Yurtdışından yüksek miktarda talep alan silahın üreticisi MKEK'in önceliği, yurt içindeki siparişlere öncelik vermek.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler