Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,094
0.6923 %
6,800
0.6021 %
249,734
0.6071 %
İstanbul en fazla yükselen 3. şehir oldu

İstanbul en fazla yükselen 3. şehir oldu

Küresel araştırma şirketi Mercer'in yaptığı 231 şehri kapsayan "Yaşam kalitesi"ndeki araştırmaya göre yaşam kalitesi en yüksek Şehir Viyana olarak belirlendi.

2019'ta yaşam kalitesi en yüksek şehir olarak Viyana belirlenirken, Zurih ikinci, Auckland, Münih ve Vancouver üçüncü sırada yer aldı. 

İstanbul,Mercer'in araştırmasında 231 şehir katıldı. 10 aynı kategoride 39 faktörde şehirde araştırma yapıldı. 

İSTANBUL YAŞAM KALİTESİ SIRALAMASINDA 130. OLDU

İstanbul yaşam kalitesi en yüksek şehirler arasında 130. sırada kendisine yer buldu. Ancak en fazla yükselen şehirler arasında 3. oldu. Türkiye’nin 2018 yılında yabancı para karşısında yitirdiği değer ve yüksek enflasyon, ekonomik bir kriz ortamı yaratmış olsa da bankacılık, kredi kartı kullanımı ve ATM kullanımı sonuçlarına negatif bir etki yansımadığı görülüyor. 

(Bangkok, yaşam kalitesinde 133’üncü oldu.) 

(Paris şehri 39’uncu.)

GÜVENLİKTE IRAK SONUNCU

Mercer’in 2019 kişisel güvenlik sıralamasına göre, Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki Bangui 230, Şam ise 231’inci ve son sırada yer alıyor. Araştırmada Bağdat son sırada ama sağlık ve güvenlik açısından işileşme gösterdiği verilen notların arasında. 

Kişisel güvenlik sıralamasında en güvenli şehir olarak da Lüksemburg kayıtlara geçti.

“MOBİL İŞGÜCÜNÜN ÜCRET AYARLAMASI İÇİN EN ÖNEMLİ REFERANSLARDAN BİRİ”

Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’ndaki veriler, firmaların mobil işgücüne yönelik ücret ayarlamalarında ve politikalarında son derece önemli bir referans kaynağı.

Mercer Türkiye Kariyer Bölümü Danışmanı Güneş Nalbantoğlu, “Firmalar, çalışanlarını bir ülkeden diğer bir ülkeye gönderirken ücret ayarlaması için, çalışanın gideceği şehrin yaşam kalitesi endeksini göz önünde bulunduruyorlar. Çalışana verilmek üzere belirlenen ve ‘Yaşam Zorluğu Ödeneği’ (Hardship Allowance) olarak adlandırılan ek ücret, o şehrin yaşam kalitesindeki yerine göre belirleniyor. Bir şehrin yaşam kalitesi endeksinin düşük olması, yaşam zorluğu ödeneğini yükseltirken, bu durumun tersi geçerli olmuyor. Yani bir çalışan yaşam kalitesi endeksi yüksek olan bir şehre gönderildiğinde maaşında bir düşüş olmuyor.” dedi.