Hava Durumu
°C
85.346,300
0.8867 %
6,083
-0.2279 %
6,804
-0.4243 %
250,934
-0.2762 %
Isparta'da elma hasadı yüz güldürüyor

Isparta'da elma hasadı yüz güldürüyor

Türkiye elma üretiminin yüzde 25'ini karşılayan Isparta'nın Eğirdir, Gelendost, Senirkent ve Yalvaç ilçelerinde üretimi yapılan, Isparta elmasının bu yılki hasadı umut veriyor.

Sezona erken başlayan Isparta’nın Gelendost ilçesindeki üreticiler, sabahın ilk ışıklarıyla bahçelere giderek elma topluyor. Burada kasalara konulan elmalar soğuk hava depolarına taşınıyor, yıkanıp, paketleniyor. Satışa hazır hale getirilen elmalar yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

ELMALAR YURT İÇİ VE YURT DIŞINA GÖNDERİLİYOR

Üreticiler geçen yıl elde edilen 700 bin tonluk rekolteyi bu yıl geçmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk, kentin elma üretiminde Türkiye sıralamasında söz sahibi olduğunu söyledi. Üretim miktarının yanı sıra aromasından dolayı da Isparta elmasının tercih edildiğini vurgulayan Selçuk, şöyle devam etti:

BU YIL ELMA FİYATLARI İYİ

"Bu yıl elma fiyatları iyi. İyi elma iyi kazanç getiriyor. Bin 35 rakımlı bir ilde yaşıyoruz. Bundan dolayı elmanın aroması daha güzel oluyor. Bunun yanı sıra Eğirdir Gölü'nün de etkisi var. Hasat edilen elmalarımızı koruyacak soğuk hava depolarımız da mevcut. Depolara koyduğumuz elmalarımızı belli bir süre sonra metropol illere ve yurt dışındaki ülkelere gönderiyoruz. Yaklaşık 50 ilde elma üretimi söz konusu fakat ilk sırada biz varız. Hasat edilen elmalarımızın büyük bir bölümünü büyükşehirlere gönderiyoruz. Oralardan talep fazla oluyor. Yurt dışında Çin ve Hindistan'a gönderiyoruz. Hindistan biraz daha fazla alıyor. Geçen yıl 700 bin ton rekoltemiz vardı. Bu sene de aynı rekolteyi bekliyoruz."

NE KADAR KALİTELİ ELMA ÜRETİRSE O KADAR KAZANÇ

Bu seneki fiyatlardan üreticinin memnun olduğunu dile getiren Selçuk, "Elmanın kalitesine göre 1,2 ile 2 lira arasında fiyatlar var. Üreticimiz ne kadar kaliteli elma üretirse o kadar kazanç elde etmiş olur." dedi.

ISPARTA’DA GÜL VE LAVANTADAN SONRA ELMA

Selçuk, Isparta'da çok sayıda ailenin elma üretimiyle uğraştığını ve geçimini elmayla sağladığını vurguladı. Elmanın Isparta ve ülke ekonomisine önemli katkı verdiğini belirten Selçuk, her ilin kendisine has bir ürününün olduğunu, gülün, lavantanın yanı sıra Isparta'da elmanın da öne çıktığını ifade etti.

"ELMA KONUSUNDA TECRÜBELİYİZ"

Sezona hızlı bir şekilde giriş yaptıklarını ve ilçede genç ağaç olduğu için hasadın erken başladığını ifade eden Gelendost Ziraat Odası Başkanı Ömer Uysal ise güzel bir sezon geçirme umudu içerisinde olduklarını dile getirdi.

Türkiye piyasasında Isparta elmasının övüldüğüne vurgu yapan Uysal, "Aroma ve kalite olarak elmamız Türkiye piyasasında en kaliteli elma olarak konuşuluyor. Elma konusunda tecrübeliyiz. İşçi ve elma kalitesi olarak iyi yerdeyiz." diye konuştu.