BIST100 99677.11
0% 0
EURO 6.07795
0.1994% 0.0121
DOLAR 5.3434
0.0439% 0.0023
ALTIN 1283.96
-0.0373% -0.48
BIST050 96984.46
0% 0
BIST030 125973.93
0% 0
Ekonomi 11-01-2019

İnternet dolandırıcılarının hedefinde aceleci insanlar var

Acele yapılan internet işlemlerinin sonunda dolandırılma riski var. Bundan korunmak için kontrollü olmak gerekiyor.

İnternetten alış verişlerinde işlemlerini acele yapanlar kötü niyetli kişilerin ve siber korsanların daha çok tuzağına düşüyor. 2013 yılında 450 bin olan dolandırıcılık vakası günümüzde bu sayının çok daha üstünde bulunuyor. Siber korsanlar acele işlem yapanların yeterince dikkatli olmamalarından faydalanarak amaçlarına ulaşıyorlar.

ARAŞTIRMALAR ACELE EDENLERİN DAHA ÇOK HATA YAPTIĞINI KANITLIYOR

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, aceleci insanların siber saldırılara kurban gitmeye daha yatkın olduğunu gösteriyor. Üniversitenin 6 binden fazla kullanıcıyla gerçekleştirdiği araştırma, farklı karakteristik özelliklere sahip kullanıcıların siber saldırı kurbanı olmaya daha yatkın olduğunu ispat etti.

ACELECİ İNSANLAR SİBER RİSKLERİ ARTIRIYOR

Kullanıcıların internet kullanımındaki davranışlarını inceleyen araştırmaya göre, aceleci insanların siber korsanların kurbanı olma olasılıkları daha yüksek. Dolandırıcılar bu kişileri kolay bir av olarak görüyor.

ARAŞTIRMADA KULLANICI TAVIRLARINI GÖZLEMLENDİ

Dünyada artan dolandırıcılık olaylarının öüne geçmek için hareket eden ve siber suçların nasıl yayıldığını psikolojik açıdan incelemek isteyen Michigan Devlet Üniversitesi araştırmacıları, katılımcıların çevrimiçi ortamla nasıl bir ilişki içerisine girdiğini anlamak için cihazlarının yavaş çalışması, donması, reklam pencerelerinin beklenmedik anlarda açılması ya da tarayıcılarının ana sayfasının değişmesi gibi durumlarda ne yaptıklarını gözlemledi.

İHMAL, ANİ VE AŞIRI TEPKİLER

Bulgular, sonraki adımı düşünmeyen, alabileceği önlemleri ihmal eden, mantıklı bir eylemde bulunmak yerine ani ve aşırı tepkiler veren, rahatını bozmak istemediği için güvenliği göz ardı eden kullanıcıların siber suç kurbanı olmaya daha müsait olduğunu gösteriyor.

KONTROLLÜ OLMAK ŞART

İnternetten alışveriş yaparken düşünmeden hareket etmemek, acele davranmamak ve kontrollü olmak dolandırıcılık olaylarını daha aza indirgeyecek.

Her gün milyonlarca kullanıcının yüzleştiği, oldukça tehlikeli, sayısız risk barındıran internet ortamındaki kontrolsüz ve aceleci davranışlarda bulunmamaları gerekiyor.

İNTERNET DOLANDICILIK YÖNTEMLERİ

İnternetten sosyal ağ, mesaj, interaktif medya ve oltalama yöntemi denen yöntem, kapora dolandırıcıları, sahte hizmet şirketleri (call center'lar) aracılığı ile dolandırıcılık yapılmaktadır.

EN ÇOK KULLANILAN YÖNTEM

Oltalama yönteminde dolandırıcı oltayı atar ve hedeflerin bu oltaya düşmesini bekler. Aslında yapmış oldukları sayfalar o kadar inandırıcıdır ki internette işlem yapmak isteyen kişiler bu sayfaların gerçeğinden aynı olup olmadığı noktasında hiçbir şüphesi olmayarak bu sitelere kendilerinden istenen bütün bilgileri verirler.

SİBER SUÇLARA KARŞI UZMANLAR UYARIYOR

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan bir şirketin Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kullanıcıların karakteristik özelliklerinin siber riskleri belirleyen kritik faktörlerden biri olduğunu hatırlatarak daha kontrollü hareket edilmesi yönünde uyarıyor.

Benzer Haberler
Asgari ücret değişince birçok kalem de değişti 2019’da asgari ücret yüzde 26.5’lik artışla brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenen asgari ücret, işsizlik ödeneğinden asgari geçim indirimine, genel sağlık sigortası priminden 65 yaş aylığına kadar birçok kalemi de etkiledi.
İmar barışında süre 6 ay uzatıldı Bugün sona ermesi beklenen İmar Barışı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı, İmar Barışında süre 6 ay uzatıldı. Konuya ilişkin ayrıntılı açıklama bugün yapılacak.
Avrupa borsaları Avrupa borsaları, haftanın ilk işlem gününe karışık seyirle başladı.
Dünyanın en büyük sanal parası Bitcoin eriyip gidiyor 2017'nin en çok konuşulan sanal para birimi Bitcoin, geçen yıl yaklaştığı 20.000 dolar seviyelerinden oldukça uzaklaştı.
Ağustos ayında dış ticaret açığı arttı Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, ağustosta ihracat 13 milyar 287 milyon dolar, ithalat ise 19 milyar 164 milyon dolar oldu.
Çelik ihracatı 10,97 milyar dolar oldu Türkiye'nin çelik ihracatı, yılın ilk 9 ayında 2017'nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında miktarda yüzde 12,5 artışla 14,7 milyon tona, değerde ise yüzde 34,1'lik yükselişle 10,97 milyar dolara ulaşarak başarılı bir ivme gerçekleştirdi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler