Hava Durumu
°C
95.508,960
0.0921 %
5,778
-0.2796 %
6,569
-0.3065 %
261,578
-1.3553 %
İnternet dolandırıcılarının hedefinde aceleci insanlar var

İnternet dolandırıcılarının hedefinde aceleci insanlar var

Acele yapılan internet işlemlerinin sonunda dolandırılma riski var. Bundan korunmak için kontrollü olmak gerekiyor.

İnternetten alış verişlerinde işlemlerini acele yapanlar kötü niyetli kişilerin ve siber korsanların daha çok tuzağına düşüyor. 2013 yılında 450 bin olan dolandırıcılık vakası günümüzde bu sayının çok daha üstünde bulunuyor.  Siber korsanlar acele işlem yapanların yeterince dikkatli olmamalarından faydalanarak amaçlarına ulaşıyorlar.

ARAŞTIRMALAR ACELE EDENLERİN DAHA ÇOK HATA YAPTIĞINI KANITLIYOR

Michigan Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, aceleci insanların siber saldırılara kurban gitmeye daha yatkın olduğunu gösteriyor. Üniversitenin 6 binden fazla kullanıcıyla gerçekleştirdiği araştırma, farklı karakteristik özelliklere sahip kullanıcıların siber saldırı kurbanı olmaya daha yatkın olduğunu ispat etti.

ACELECİ İNSANLAR SİBER RİSKLERİ ARTIRIYOR

Kullanıcıların internet kullanımındaki davranışlarını inceleyen araştırmaya göre, aceleci insanların siber korsanların kurbanı olma olasılıkları daha yüksek. Dolandırıcılar bu kişileri kolay bir av olarak görüyor.

ARAŞTIRMADA KULLANICI TAVIRLARINI GÖZLEMLENDİ

Dünyada artan dolandırıcılık olaylarının öüne geçmek için hareket eden ve siber suçların nasıl yayıldığını psikolojik açıdan incelemek isteyen Michigan Devlet Üniversitesi araştırmacıları, katılımcıların çevrimiçi ortamla nasıl bir ilişki içerisine girdiğini anlamak için cihazlarının yavaş çalışması, donması, reklam pencerelerinin beklenmedik anlarda açılması ya da tarayıcılarının ana sayfasının değişmesi gibi durumlarda ne yaptıklarını gözlemledi.

İHMAL, ANİ VE AŞIRI TEPKİLER

Bulgular, sonraki adımı düşünmeyen, alabileceği önlemleri ihmal eden, mantıklı bir eylemde bulunmak yerine ani ve aşırı tepkiler veren, rahatını bozmak istemediği için güvenliği göz ardı eden kullanıcıların siber suç kurbanı olmaya daha müsait olduğunu gösteriyor.

KONTROLLÜ OLMAK ŞART

İnternetten alışveriş yaparken düşünmeden hareket etmemek, acele davranmamak ve kontrollü olmak dolandırıcılık olaylarını daha aza indirgeyecek.

Her gün milyonlarca kullanıcının yüzleştiği, oldukça tehlikeli, sayısız risk barındıran internet ortamındaki kontrolsüz ve aceleci davranışlarda bulunmamaları gerekiyor.

İNTERNET DOLANDICILIK YÖNTEMLERİ

İnternetten sosyal ağ, mesaj, interaktif medya ve oltalama yöntemi denen yöntem, kapora dolandırıcıları, sahte hizmet şirketleri (call center’lar) aracılığı ile dolandırıcılık yapılmaktadır.

EN ÇOK KULLANILAN YÖNTEM

Oltalama yönteminde dolandırıcı oltayı atar ve hedeflerin bu oltaya düşmesini bekler. Aslında yapmış oldukları sayfalar o kadar inandırıcıdır ki internette işlem yapmak isteyen kişiler bu sayfaların gerçeğinden aynı olup olmadığı noktasında hiçbir şüphesi olmayarak bu sitelere kendilerinden istenen bütün bilgileri verirler.

SİBER SUÇLARA KARŞI UZMANLAR UYARIYOR

Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan bir şirketin Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, kullanıcıların karakteristik özelliklerinin siber riskleri belirleyen kritik faktörlerden biri olduğunu hatırlatarak daha kontrollü hareket edilmesi yönünde uyarıyor.