BIST100 99677.11
0% 0
EURO 6.07995
0.2324% 0.0141
DOLAR 5.34435
0.0617% 0.0033
ALTIN 1284.005
-0.0338% -0.4349
BIST050 96984.46
0% 0
BIST030 125973.93
0% 0
Ekonomi 11-01-2019

İhracatçılara 3 milyar 104 milyon liralık destek var

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019'da değişen ve gelişen ihracat portföyüne uygun olacak şekilde ihracatçılara 3 milyar 104 milyon liralık destek verileceğini açıkladı.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, Türkiye'nin, 2018 yılında global üretim, büyüme ve ihracat üzerinde görülen olumsuzluklar, küresel ticaret savaşları, Avrupa ekonomisindeki yavaşlama ve artan jeopolitik risklere rağmen Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorunu, daha önceki rekorun 10,5 milyar dolar üzerine çıkarak kırdığını ve 168,1 milyar dolarlık rakama ulaştığını belirtti.

DESTEKLER TÜRKİYE'NİN İHRACAT POTANSİYELİNE GÖRE

Pekcan, bu çerçevede Bakanlık olarak tüm ihracat desteklerini Türkiye'nin ihracat potansiyeline doğrudan katkı sağlayacak alanları geliştirmek üzere tasarladıklarını ifade etti.

Pekcan, yeni dönemde de bugüne kadar olduğu gibi öncelikli olarak küresel alanda ihraç ürünlerinde teknolojiye, tasarıma, markalaşmaya ve pazarlamaya yatırım yapan firmaların en büyük destekçisi olacaklarını vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

2019'DA 3 MİLYAR 104 MİLYOR LİRALIK DESTEK

"Bakanlığımızca sunulan mal ihracatına yönelik devlet yardımlarımız gerek nitelik gerek nicelik olarak sürekli iyileştirilirken, KOBİ'ler başta olmak üzere her ölçekte firmamızdan artan talep görmektedir. Bu doğrultuda, 2018 yılında toplam 12 bin 255 firmamıza destek sağladık. 2019'da değişen ve gelişen ihracat portföyümüze uygun olacak şekilde ihracatçılarımıza 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceğiz.

İHRACAT ODAKLI POLİTİKALAR ÖNEMLİ

Yeni Ekonomi Programı'nda da ilan edildiği gibi önümüzdeki 3 yıllık dönemde kamu kaynaklarımızın öncelikli olarak ihracatı artıracak, teknolojik ürün üretimini sağlayacak, cari açığı azaltacak yatırımlara kanalize edilecek olması, ihracat odaklı politikalara verilen önemin en büyük göstergesidir."

Pekcan, söz konusu desteklerin daha yüksek katma değerli ihracatı teşvik ederek dış satıma yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.

EN BÜYÜK PAY TEKNOLOJİ, MARKALAŞMA VE TASARIMA

Pekcan, ihracatın yüksek katma değerli dönüşümünü sağlamada en önemli öncelikleri olan teknoloji, markalaşma ve tasarıma yönelik 2018'de verilen toplam 861 milyon liralık tutarın destek bütçesinden en büyük payı aldığını bildirdi.

GEÇEN YIL 600 TEKNOLOJİ FİRMASI DESTEKLENDİ

Pekcan, geçen yıl yaklaşık 600 firmanın teknoloji, tasarım ve markalaşma faaliyetlerinin desteklendiğine dikkati çekerek, "Yeni dönemde daha fazla markamızı, yerli ve milli teknolojimizi dünya pazarlarına taşımak, her sektörden daha fazla sayıda firmamızın tasarım ve ürün geliştirme kapasitelerini artırmak için destek sağlamaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

FUARLARA SAĞLANAN DESTEKLER

İhracatın ürün ve ülke bazında geliştirilmesine yönelik, firmalar tarafından en çok kullanılan desteklerden olan fuar destekleri için geçen yıl 8 bin 700'ü aşkın firmaya toplam 520 milyon liralık kaynak sağlandığını belirten Pekcan, bireysel ve milli katılımlı fuarlarda bulunmayı en etkin şekilde teşvike devam edeceklerini, ulaşım ve nakliye dahil ihracatçıların harcamalarını desteklemeyi sürdüreceklerini vurguladı.

YURT DIŞINDA TÜRKİYE TİCARET MERKEZLERİ

Pekcan, Türkiye'de üretilen ürünün ihraç pazarlarındaki reklam ve marka tescil giderlerinin, ihracatçıların yurt dışında münferit olarak açacakları ofis, mağaza ve depoların kira masrafının yanı sıra bu pazarlarda ihtiyaç duydukları ofis, depo, danışmanlık gibi pek çok unsuru toplu olarak kullanabilecekleri Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM) için geçen yıl 120 milyon liralık kaynak aktarıldığını ve destek programlarından 743 firmanın yararlandığını aktardı.

UR-GE DESTEKLERİ KAPSAMINDA 40 MİLYON LİRALIK KAYNAK

Pekcan, UR-GE destekleri kapsamında geçen yıl 92 aktif proje çerçevesinde, 92 iş birliği kuruluşuna toplam 40 milyon liralık kaynak sağlandığını bildirdi.

Benzer Haberler
İstanbul Yeni Havalimanı için bilet satışı başladı 29 Ekim'de ilk fazı açılacak İstanbul Yeni Havalimanı, Türk Hava Yollarının (THY) internet sitesindeki uçuş noktaları arasına eklendi ve online bilet satışına başlandı.
Bakan Varank: Türk sanayicisi devletiyle dimdik ayaktadır Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 2018 yılı Haziran ayına ait sanayi üretim endeksine ilişkin değerlendirmede bulundu.
Bakan Kabil'den Türkiye-Mısır ticari ilişkiler değerlendirmesi Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Tarık Kabil, Türkiye ile ilişkilerde siyaset ile ticareti birbirinden ayırdıklarını ve Türkiye ile ticari ilişkileri engellemenin iki ülkenin de çıkarlarına uygun olmayacağını söyledi.
İhracatta Yerinde Gümrükleme uygulaması kolaylığı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatçılara sunulan "İhracatta Yerinde Gümrükleme" uygulaması ile firmaların artık adeta gümrük idaresi gibi işlemlerini kendi tesislerinden tamamlayabileceğini söyledi.
Enflasyonla topyekun mücadeleye süreci başlıyor Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, daha önceki demeçlerinde değindiği enflasyonla mücadele programının yarın açıklanacağını belirtti.
Ekonomi gazetecileri "Küresel Isınma" sorununu tartıştı Çevre konusunu gündeme taşımak amacıyla Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından 10. Küresel Isınma Kurultayı gerçekleştirildi. Bugüne kadar ki etkinliklere 300 gazetecinin katıldı.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler