Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,095
0.7072 %
6,799
0.5873 %
249,736
0.6079 %
Hackerlerin yeni avı sosyal medya kullanıcıları

Hackerlerin yeni avı sosyal medya kullanıcıları

Sosyal medya kullanıcılarını sponsorlu reklamlarla kandıran hackerlar yılda 3.25 milyar dolar kazanıyorlar.

Siber korsanların, sosyal medya platformlarını kullanarak gerçekleştirdikleri siber suçlar gün geçtikçe artıyor.

Öyle ki saldırılarılar için sosyal medyayı kullanan hackerler, sınırlı güvenlik ve yasalardaki eksiklikten dolayı yılda en az 3.25 milyar dolar kazanıyor.

SOSYAL MEDYA GÜVENLİKSİZ

Sınırlı güvenlik önlemleri ve sosyal medyadaki siber suçlarla ilgili katı bir düzenlemenin bulunmaması hackerler için sosyal medya, kullanıcıları sömürülebilecekleri platformlar arasında ilk sırada bulunuyor. 

DÜŞÜK MALİYETLE BÜYÜK VURGUN

Hackerler çok düşük bir maliyetle, sosyal medya platformlarını kullanıcılarla bağlantı kurmak için manipüle edebiliyor. Ardından milyonlarca hesap sahibini şifreleme, zararlı reklam yazılımı ve kimlik avı kampanyalarıyla hedefleyen hackerler, kurumsal ağlara zarar vermek ve özel bilgileri tehlikeye atmak için ise kötü amaçlı yazılımları yayıyorlar.

ABD'DE SİBER SUÇLAR 300 KAT ARTTI

Sadece 2015-2017 yılları arasında ABD'deki sosyal medyaya bağlı siber suçların en az 300 kat arttığı gözlemleniyor. Bitdefender Antivirüs’e göre bu artışın altında çoğunlukla uygulamalar, reklamlar ve bağlantılar yoluyla yayılan şifreleme yöntemleri yatıyor.

(Hesabın resme hesap olduğunu belirleyen mavi tik isareti olmadan sosyal medyada dolaşan benzer bir paylaşım örneği.)

(Bu görsel de hesabın sahte olduğunu anlayarak müdahale eden bilinçli hesaplar ve  aralarında ortaya çıkan espirili durumu yansıtıyor.)

(Ensonhaber.com'un hazırladığı anlatımda mavi tıkla ilgili doğru bilgilendirmelere ulaşılıyor.)

SPONSORLU REKLAMLARI KULLANIYORLAR

Sosyal medya platformlarında sunulan hizmetlerin çevrimiçi kullanılması hackerlerin geniş hackleme becerilerine ihtiyaç duymadan kullanıcıları tuzağa düşürmelerini kolaylaştırıyor. Özellikle bu platformlarda sunulan reklam araçları, kullanıcıları aldatmak için kullanılabiliyor. Bu durum reklamlara tıklayan kullanıcıların farkında olmadan kötü amaçlı yazılımların cihazlarında çalışmasına neden oluyor.