Gelişen ülke borsaları toparlanıyor

05-07-2017 16:05:07 Ekonomi

Gelişmekte olan ülke para birimleri sert düşüşün ardından toparlanırken, borsaları Katar krizinin çözümlenmesini bekliyor.

MSCI'nın gelişmekte olan borsalar endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Kuzey Kore'nin füze denemesi sonrası gerilim nedeniyle dün gerileyen Asya borsaları, bugün kayıplarını telafi etti. Çin hisse senedi piyasaları ve Hong Kong yüzde 0.5 ile yüzde 1 arasında prim yaparken, Güney Kore yüzde 0.3, Güney Afrika borsaları yüzde 0.8 yükseldi. Katar'ı boykot eden dört Arap ülkesinin Kahire'deki bugün yapacağı toplantı öncesinde bu ülkelerin borsalarında satış baskısı görülüyor.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn, Katar'ın terörü desteklediği ve bölgesel rakipleri İran'ı desteklediği iddiasıyla Katar'a uyguladıkları yaptırımları devam ettirme konusunda karar verecek.Katar borsası 2016 Ocak'taki dip seviyelere yakın seyrederken, Riyad borsası dünkü sert düşüşün ardından bugün de 0.4 geriledi.

Petrol ihraç eden ülkelerin üretimi artırması petrol fiyatlarında yüzde 1'in üzerinde düşüşe neden olurken, emtia fiyatlarındaki gerileme kurlar üzerinde baskı yarattı.

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :