Erdoğan-Trump görüşmesi ekonomiye olumlu yansıyacak

Funda DANACI | 17-05-2017 11:54:41 Ekonomi

Yurtiçi piyasada kısa bir süredir süren olumlu havanın; yurt dışı ticari ilişkilerle sürdürülmesi hedefleniyor.

Siyasi ve ekonomik anlamda her an büyük badirelerin baş gösterebildiği ve uzun süredir bu baş kaldırmaların etkisiyle yönünü bulamayan yurtiçi piyasada kısa bir süredir pozitif rüzgarlar esiyordu.Bu olumlu havanın ekonomi reformlarından başlamak üzere, uluslararası arenada ticari faaliyetleri arttırıcı çalışmaların etkileri büyük elbette. Önce Çin daha sonra ABD olarak belirlenen ve ekonomik süreçler üzerine yoğunlaşan yurtdışı gezilerinden de anlaşılacağı üzere ticari ilişkilerin arrtırılması çabaları TL tarafında ve yurtiçi borsa da olumlu etkiler yaratmaya devam ediyor.

Uzun vadeli yurt dışı borçlanmaların etkisiyle zayıf görünüm sergilemesi beklenen TL nin beklenenin aksine sağlam duruşu akıllara ikinci ihtimali yeniden getirmeye başladı. Bu aşamadan sonra TL de ve yurtiçi borsadaki pozitif seyir sürer mi. Görüşmelerde üzerinde durulacak detaylar önemli olmakla birlikte; yurtiçi ekonomide nasıl bir yön tayin edileceği ve yabancı yatırımcıyı içerde tutabilmek için Merkez Bankası politikalarının ne yönde olacağı önemli olmakla birlikte yurtiçi varlıklarda kısa süreli pozitif görünümün sürmesi beklenebilir.

Kısa vadeli değerlendirmek gerekirse pozitif hava mayıs ayı boyunca varlığını sürdürürken, yapılacak müzakerelerden ne sonuç çıkacağına bağlı olarak hem borsa hem de TL tarafının kendi yönünü çizmesi beklenebilir.

Hem Çin hem de ABD ziyaretleri göz önünde bulundurularak değerlendirilirse yurtiçi varlıklarının kısa süreli olumlu havayı sürdürmesi ve değer lenmeye devam etmesi kısıtlı da olsa bekleniyor.

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :