BIST100 96142.18
0.1973% 189.4099
EURO 6.5639
0.2366% 0.0155
DOLAR 5.8779
0.8371% 0.0487
ALTIN 1276.85
0.3434% 4.3699
BIST050 92952.23
0.0962% 89.3499
BIST030 120016.2
0.1061% 127.2099
Ekonomi 14-09-2018

Dünya kâğıt kartellerine karşı yerli üretim önerisi

Selüloz ve Kâğıt Sanayi Vakfı Başkanı Sükan, kâğıt ve kâğıdın ham maddesi olan selülozun yerli olarak üretilmesi için buna uygun üretim modeline geçilmesini gündeme getirdi.

Selüloz ve Kâğıt Sanayi Vakfı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kâğıt ve Kâğıt Ürünleri Sanayi Meclisi Başkanı Erdal Sükan, sektörde uzun süredir yaşanan sorunların, döviz kurundaki artış gibi bazı dönemlerde gün yüzüne çıktığını belirterek, sorunlarının çözümünün de uzun vadeli olduğunu aktardı.

Erdal Sükan, beyaz kâğıt sektörünün yurt dışından selüloz alımına bağımlı olduğunu belirterek, "Dünyadaki selüloz fiyatları da zaten bizim elimizde olmuyor. Her sene kartellerin istediği şekilde artıp iniyor. Selülozun yerli olarak üretilmesi için buna uygun üretim modeline geçilmesi ve endüstriyel orman alanlarının belirlenmesi gerekiyor." dedi.

KÂĞIT SEKTÖRÜNÜN TEMEL HAM MADDESİNDE SIKINTI VAR

Sükan, kâğıt sektörünün iki temel ham maddesi bulunduğunu ve ikisinde de sıkıntı yaşadıklarına işaret ederek, "Birinci ham madde, geri dönüştürülmüş ambalaj kâğıtlarından elde ediliyor. İkincisi de selüloz denen ağaçtan elde edilen ham madde. Geri dönüşüm kâğıtlarındaki sorunumuz, ülkedeki toplama sisteminin istediğimiz gibi verimli olmaması. Bu nedenle atık kâğıtlar dışarıdan ithal ediliyor. Selüloz da ormana dayalı bir ham madde… Türkiye'de bu kaynak rekabet edilebilir maliyetle üretilmiyor." diye konuştu.

KÂĞIT ATIKLARI AYRI TOPLANMALI

Atık kâğıtların üretimde maksimum derecede kullanıldığını belirten Sükan, Türkiye'de atık kâğıtların toplanması ve ayıklanması konusuna sahip çıkmasını istedi. Sükan konu ile ilgili, "Kâğıt atıklarının ayrı toplanması gerekirken biz çöpe atıyoruz. Sonra sokak toplayıcıları ile toplanarak ayıklanmaya çalışılıyor." ifadesini kullandı.

ENDÜSTRİYEL ORMANLARIN MALİYETİ YÜKSEK

Selülozun yerli üretilmesi için de Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) buna uygun üretim modeline geçmesi gerektiğini bildiren Sükan, yaşanan üretim sıkıntıları nedeniyle selülozda Türkiye'nin tamamen dışa bağımlı olduğuna dikkati çekti. Sükan, Türkiye'de endüstriyel ormanların üretimi, kesimi, dikimi ve fabrikaya getirilmesi süreçlerinin maliyetinin yurt dışıyla rekabet edemeyecek kadar yüksek olduğunu aktararak, metreküp başına maliyetin yurt dışında 50 dolar iken, Türkiye'de 150 doları bulduğunu bildirdi.

Sükan, selüloz üretimi için gereken ağaç türlerinin üretimi için ülke ikliminin uygun olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

ENDÜSTRİYEL ORMAN YERLERİ BELİRLENMELİ

"Kâğıt sektörü için gereken ağaçlar, 12 yılda istenen noktaya geliyor. 12 sene sonra ağaçlar kesilirken, o sırada yeni ağaçların da tekrar dikilerek bir çevrim yaratılması lazım. Ancak bu yapılırsa kâğıt ham maddesi sorunumuz ortadan kalkar. Kurulacak fabrikaların kapasitesine göre de ekim yapılması lazım."

Benzer Haberler
Türk domatesine Rus vetosu sona eriyor Türk domatesinin yasağının kaldırılmasını Ruslar, Türklerden daha çok istiyor.
Motorine 23, benzine 25 kuruş zam yapıldı Rafineri çıkış fiyatlarında bugünden itibaren benzinde litrede 25, motorinde ise 23 kuruşluk artış ihtiyacı, ÖTV düzenlemesiyle karşılanarak vatandaşa yansıtılmadı.
Kadın girişimci sayısı 1 yılda 19 bin arttı Ülke genelinde faaliyet gösteren 1 milyon 749 bin 141 esnaf ve sanatkarım 283 bin 821’i kadınlardan oluşuyor. Kadın esnaf ve sanatkarın oranı bir yılda yüzde 15,58’den yüzde 16,23’e yükseldi.
Sarı yelekliler şimdi de Fransa'da akaryakıt sorununa sebep oldu Fransa’daki eylemler hız kesmeden devam ederken geçen zamanda boyutlarını da büyüttü. Şimdi de sarı yeleklilerin çok sayıda petrol depolarının giriş ve çıkışlarını engellemesi nedeniyle yüzlerce akaryakıt istasyonunda yakıt sorunu yaşanıyor.
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı eylül ayı veri bülteni Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi olmayan geçici dış ticaret verilerine göre, eylülde en çok ihracat yapılan fasıl, 1 milyar 778 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler ve diğer kara taşıtları" oldu.
Emlak Katılım Bankası faaliyete başladı Ülkenin altıncı ve en genç katılım bankası konumundaki Türkiye Emlak Katılım Bankasının Ataşehir'deki merkez şubesi hizmete girdi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler