Hava Durumu
°C
83.675,330
-1.9156 %
6,101
0.1329 %
6,821
0.2454 %
249,941
0.1606 %
Deniz etabı biten TürkAkım Türkiye’nin konumunu güçlendirecek

Deniz etabı biten TürkAkım Türkiye’nin konumunu güçlendirecek

TürkAkım doğalgaz boru hattının deniz etabının bitmesinin açılışı Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in katılımı ile birlikte düzenlenen bir törenle gerçekleşti.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen TürkAkım doğalgaz boru hattının Rusya'dan çıkış Türkiye’de Kıyıköy'den karaya girişinin töreninde Erdoğan ve Putin ortak bir açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında şunları söyledi:

“TürkAkım 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçecek. Hat denizin dibinde 930 kilometre uzunluğunda, 2 kilometreyi aşan derinliğe yerleştirildi. Sadece Türkiye için değil bölgemiz açısından da büyük önemi var.

TÜRKAKIM AVRUPA’YA DA YARAYACAK

Buradan gelecek doğalgazın yarısını Avrupa’ya ulaştırmayı planlıyoruz. Kıyıköy’deki alım inşaatı devam ediyor. Teknik açıdan zorlu bir projeyi yüksek güvenlik şartlarında hayata geçirdik.

“RUSYA BİZİM İÇİN GÜVENİLER BİR DOSTTUR”

Bizim için Rusya güvenilir bir dost ve önemli bir doğalgaz tedarikçisidir. Türkiye Rusya’dan 1997’den bu yana toplam 387 milyar metreküp doğalgaz alımı gerçekleştirilmiştir.

"RUSYA İLE 100 MİLYAR DOLAR TİCARET HEDEFİ VAR"

Hedefimiz Rusya ile 100 milyar dolarlık ticarettir. 2019 yılını karşılıklı turizm yılı olarak kutlayacağız.”

"PROJE HIZLA İLERLEDİ"

Putin de Erdoğan’dan sonra söz alarak, “TürkAkım ile ilgili anlaşma 2016 tarihinde imzalandı. Sadece 2 yıl sonra projenin en zor kısmı tamamlandı. Sayın Erdoğan’ın söz ettiği 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefine imza atacağız. Doğalgazı sevkiyat etmek çok zor bir lojistik harekettir. Bu nedenle Türkiye önemli bir doğalgaz aktarıcısı haline gelecek ve komşularına da olumlu etkisi olacaktır.

"TÜRKAKIM 2019’DA TAMAMLANACAK"

Proje 2019 yılına kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu ve ileri teknoloji kullanıyoruz. İlişkileri uzun yıllardan beri samimi bir şekilde gerçekleştiriyoruz” diyerek, projede emeği geçen uzmanlara, işçilere ve mühendislere teşekkürlerini sundu.