Hava Durumu
°C
95.677,460
0.2687 %
5,767
-0.4642 %
6,556
-0.4993 %
261,674
-1.3191 %
‘Çin ekonomisindeki düşüş geçici’

‘Çin ekonomisindeki düşüş geçici’

Apple CEO’su Tim Cook, bir açıklama yaparak ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının Çin ekonomisi üzerindeki yükü artırmasıyla yaşanan keskin düşüşün geçici olacağına inandığını belirtti.

ABD VE ÇİN EKONOMİLERİNİN GÜÇLENMESİ GEREK

CNBC’ye konuşan Cook, anlaşmanın iki ülkenin yararına olacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi. “Küresel ekonominin güçlenmesi için ABD ve Çin ekonomilerinin güçlenmesi gerek” mesajını verdi.

“APPLE SAĞLIK ALANINA YOĞUNLAŞACAK”

Cook ayrıca Apple’ın sağlık alanına yoğunlaşacağını belirtti ve “İnanıyorum ki gelecekte Apple’ın insanlığa en büyük katkısı düşünüldüğünde akla sağlık gelecek” dedi.

ABD’Yİ DE İŞSİZLİK BEKLİYOR

Ekonomistlerin yorumuna göre ABD’de ithal ikameci yani milli korumacı bir ekonomik politika güdülüyor. Çin ile ticaret savaşına giren ABD’de  uygulaığı ambargolarla ekonomik anlamda Çin'e karşe avantajlıgörünse de kendi iç ekonomisi de eski yükseliş dönemini geride bıraktı.

ŞİRKETLERİN KARI DÜŞÜYOR

Uzmanlar ABD’de vergi indirimi yapıldığını ancak ABD şirketlerinin karı giderek düştüğünü belirtiyorlar. Bu durum 2020 sonrası ABD’deki işsizlik ve enflasyonu artıracak. Sıkılaştırılmış para politikaları önemli.