BIST100 97955.16
-0.5075% -499.72
EURO 6.0553
0.124% 0.0075
DOLAR 5.3247
0.0497% 0.0026
ALTIN 1280.595
-0.0179% -0.23
BIST050 95226.16
-0.6136% -587.94
BIST030 123597.45
-0.6674% -830.54
Ekonomi 13-09-2018

Bitkisel orman atıklarından enerji sağlanacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Eskişehir Orman Fidanlığındaki Biyoyakıt Tesisini inceleyerek "Biyoyakıt tesisimizde, her atığın bir şekilde tekrar kullanılması ve çevreye zarar vermeden bundan kurtulmak amaçlanıyor." dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, heyetle Eskişehir Orman Fidanlığı ve yerleşkesindeki Biyoyakıt Tesisi, Toprak ve Ekoloji Enstitüsü ile Kayaç Parkı'nda incelemede bulunarak "Özellikle geliri düşük orman köylerinde bu projeleri uygulamak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Biyoyakıt tesisinin daha önce üzerinde çalıştığı bir projeyle ilgili olduğunu anlatan Pakdemirli, bitkisel orman atıklarını kullanarak önce enerji sonra da gübre elde edilmesi ile ilgili çalışmaları anlatarak şöyle konuştu:

ORMAN ATIKLARI KULLANILARAK ISITMA YAPILIYOR

"Bakan olur olmaz hemen bakan yardımcımıza ve orman genel müdürümüze konuyu ilettim. Birkaç ayda proje ayağa kalktı. Proje basit haliyle şu: Orman atıklarını alıyorsunuz, bu atıkların arasına boruları döşüyorsunuz, bir taraftan soğuk su veriyorsunuz, bir taraftan da sıcak su alıyorsunuz. Buradaki amaç ısıtma. Serayı, bir evi ısıtabilirsiniz. Orman köyleri bunları kullanabilir. Nihayetinde 18 ay sonra bu atıklar tamamen torf ve gübre haline geliyor. Her açıdan kullanılabilir yönü var. En kısa zamanda orman köylerimizden birinde de uygulamaya aldık. Orayı da ziyaret edeceğiz. Bununla birlikte bir eko köy projesi... Kerpiçten, samandan yapılan evler... Bunların hepsini inceliyor olacağız."

BİYOYAKIT TESİSİMİZ, GÜZEL BİR PERMAKÜLTÜR UYGULAMASI

Pakdemirli, tesisteki atıklardan 61,5 derece su elde edildiğini vurgulayarak, "Herhangi bir ısıtma yok. Orman atıkları kendi kendine, içinde kızışmasından dolayı 60 derecelik bir ısıya erişiyor. Bu tesisten elde edilen enerjiyle ısıtılan bir binayı inceledik. Binanın içi 30 dereceydi. 50 tonluk bir yığınla aşağı yukarı 200 metrekarelik bir evi ısıtmak mümkün. 18 ay sonunda atıklar tamamen torf, gübre ve kaliteli bir toprak olarak geri geliyor. Biyoyakıt tesisimiz, güzel bir permakültür uygulaması. Her atığın bir şekilde tekrar kullanılması ve çevreye zarar vermeden bundan kurtulmak amaçlanıyor. Özellikle geliri düşük orman köylerinde, gelir getirici projelerimize ek olarak bu projeleri uygulamak istiyoruz." diye konuştu.

Benzer Haberler
“2018 Çin-Afrika İş Birliği Forumu” Pekin’de düzenleniyor "Kazan-Kazan İş Birliğiyle Ortak Gelecekle Daha Güçlü Bir Topluma” temasıyla başlayan zirveye 50'den fazla Afrika ülkesi katılıyor.
Sanayi üretim endeksi Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayi üretimindeki artışa ilave olarak ihracat artışı ve kapasite kullanım oranlarındaki iyileşmelerin, üçüncü çeyreğe dair yukarı yönlü rekor büyüme beklentilerini daha da güçlendirdiğini bildirdi.
Piyasalarda gün ortası Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 0,88 artarak 120.357,55 puana yükseldi.
Fındık ihracatında amaç daha fazla ihracat daha fazla döviz İFMİB Başkanı Ali Haydar Gören, fındık ihracatçılarının fiyatları düşürülmesini arzu etmediklerini, ürünlerine güvendiklerini ve daha farklı pazarları hedeflediklerini aktardı. “Görevimiz daha fazla ihracat yapmak, ülkeye daha fazla döviz getirmek." dedi.
“İstanbul Workshop”un açılışında ülkenin altın sektörü; turizm konuşuldu “İstanbul Workshop” İstanbul'un yüksek katma değer üreten vazgeçilmez bir destinasyon haline gelmesi amacıyla organize edildi.
Asya borsaları Asya borsalarında haftanın son işlem gününde satış ağırlıklı bir seyir izlendi.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler