BIST100 91074.11
0% 0
EURO 6.0587
-0.2683% -0.0163
DOLAR 5.3183
-0.4455% -0.0238
ALTIN 1250.12
0.0632% 0.7899
BIST050 88258.52
0% 0
BIST030 114189.81
0% 0
Ekonomi 10-10-2018

Ankara’nın sivil toplum örgütleri enflasyonla mücedeleye tam destek veriyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Enflasyonla Mücadele Programı’na destek veren kurumların açıklamaları sürüyor.

Başkentte ofisleri olan Ankara Ticaret Borsası (ATB), OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) ve Genç Girişim ve Yönetişim Derneği de programa destek verenler kervanına katıldı.

ATB: ENFLASYON TEKRAR TEK HANELİ RAKAMLARA GELECEK

Ankara Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz, enflasyonla mücadelede kamunun tek başına bırakılmaması gerektiğini belirterek, "Özel sektör ve kamu omuz omuza verdiğimizde bu zorlu süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz." dedi.

ATB Başkanı Yavuz, yazılı açıklamasında, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında yapılan açıklamaları desteklediklerini ve önemli bulduklarını bildirdi.

Yavuz, 2002'den bu yana mali ve siyasi istikrarla gelen tek haneli enflasyonun, son dönemde yaşanan spekülatif ve manipülatif kur ataklarıyla hızla yükseldiğine işaret ederek, "Biz bu dönemleri daha önce de yaşadık. Biliyoruz ki Türk ekonomisinin temelleri sağlamdır, ekonomimiz şoklara dayanıklıdır. Açıklanan Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında en kısa zamanda enflasyonun tekrar tek haneli rakamlara geleceğine dair şüphemiz yoktur." değerlendirmesinde bulundu.

Yüksek enflasyonun hem vatandaşları hem de artan girdi maliyetleri nedeniyle firmaları olumsuz etkilediğini belirten Yavuz, şunları kaydetti: "Enflasyonla mücadelede kamuyu tek başına bırakamayız. Hepimizin elini taşın altına koyması önemli. Özel sektör ve kamu omuz omuza verdiğimizde bu zorlu süreci geride bırakacağımıza inanıyoruz."

ORSİAD: SANAYİCİLER OLARAK MESAJI ALDIK, MÜCADELEDE BİZ DE VARIZ

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Sanayici İşadamı ve Yöneticileri Derneği (ORSİAD) Başkanı Nedret Yener de, yazılı açıklamasında, enflasyonun kalıcı olarak düşmesi için sorumluluk almaya hazır olduklarını bildirdi.

Söz konusu programı, enflasyonun kalıcı sorun olmaktan çıkarılması yönünde atılmış önemli bir adım olarak nitelendiren Yener, "Fiyatlarda yaşanan dalgalanmayı ortadan kaldırmaya, dengelemeyi sağlamaya yönelik atılan tüm adımlara en güçlü şekilde destek olacağız. Sanayiciler olarak mesajı aldık, mücadelede biz de varız." ifadesini kullandı.

GENÇ GİRİŞİM VE YÖNETİŞİM DERNEĞİ: TOPYEKUN MÜCADELE İÇİN GEÇ KALMAYALIM

Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu da Ankaralı genç girişimcilerin Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'na tam destek vereceğini bildirdi.

Yüksek enflasyonun ekonomideki en büyük tehdit olduğuna dikkati çeken Allıoğlu, "Enflasyon ne yazık ki ülkemizin nitelikli büyümesini, gelişmesini, ekonomimizin dinamizmini sekteye uğratmaktadır. Uzun yıllar tek haneli olarak seyreden enflasyonun yeniden ekonomimiz için tehdit haline gelmesi kaygı vericidir ve mutlaka önüne geçilmelidir. Bugün yeniden bir enflasyon tehdidiyle karşı karşıyayız ve topyekun mücadele için daha fazla geç kalamayız." değerlendirmesinde bulundu.

Benzer Haberler
Ege'den ABD'ye demir çelik ihracatı yüzde 63 arttı Egeli demir çelik ihracatçıları, ABD Başkanı Donald Trump'ın ek vergi uygulama kararına rağmen bu ülkeye olan ihracatını Ağustos ayında yüzde 63 artırmayı başardı.
Dış ticaret endeksleri açıklandı İhracat birim değer endeksi, eylül ayında yıllık bazda yüzde 2,3 azaldı. İthalat birim değer endeksi yüzde 2,6 arttı. İhracat miktar endeksi, eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,2 yükselirken, ithalat miktar endeksi yüzde 20,3 geriledi.
Anaklia Derin Deniz Limanı inşaatı başladı Gürcistan'daki liman için tahmin edilen yatırım harcaması 2,5 milyar dolar olacak
Motorine zam Gece saatlerinden itibaren geçerli olmak üzere motorin fiyatlarına 17 kuruş zam geldi.
Yiğit Bulut'a soruldu: Erken seçim piyasaları etkiler mi TRT Haber canlı yayınında konuşan Yiğit Bulut, erken seçim olması durumunda piyasaların etkilenmeyeceğini söyledi.
Eylül’de en fazla karpuzun fiyatı arttı İTO verilerine göre, geçen ay İstanbul'da perakende fiyatı en fazla artan harcama kalemi yüzde 71,74 ile karpuz, bu dönemde fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 29,60 ile elma olarak belirlendi.
Bist 100 91074.11
Günlük Değişim 0%
Hacim 0,00
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler