BIST100 97760.1
0.9737% 942.74
EURO 6.11265
0.3397% 0.0207
DOLAR 5.35895
0.4253% 0.0227
ALTIN 1286.145
-0.4439% -5.735
BIST050 95164.31
1.0018% 943.9199
BIST030 123519.24
0.9535% 1166.65
Ekonomi 19-03-2018

Altın tahvilinde ikinci tur

Geçen yıl Hazine’nin başlattığı ve yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmayı amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu yıl da devam edilecek.

Geçen yıl Hazine'nin başlattığı ve yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmayı amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu yıl da devam edilecek.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine'nin yastık altındaki altınları ekonomiye kazandırmak amacıyla altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına bu yıl da devam edeceğini belirterek, "Çalışmalarımızı tamamladık. Altın tahvilinde ikinci ihraç için 26 Mart-20 Nisan'da 4 etap halinde Ziraat Bankasının 81 ildeki yaklaşık 320 şubesinde talep toplanacak” dedi.Şimşek, yaptığı açıklamada, ülkede yastık altındaki altın miktarının en az 2 bin 200 ton olduğunun ve bunun değerinin 300 milyar lirayı bulduğunun tahmin edildiğine dikkati çekerek, bunu ekonomiye kazandırmak amacıyla geçen yıl ekim ayında Türkiye genelinde altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracı gerçekleştirildiğini hatırlattı.

2.5 TON TOPLANDI

Yatırımcı tabanının geliştirilmesini, ihraç edilen enstrümanların çeşitlendirilmesini de amaçlayan Hazinenin bu ihracı sonucunda geçen yıl yaklaşık 2.5 ton altın toplanarak Merkez Bankasının rezervlerinin artırıldığına işaret eden Şimşek, yaklaşık 12 bin 800 vatandaşın altınlarını hem devlet güvencesinde saklama hem de altınlarına ek bir getiri elde etme fırsatı yakaladığını söyledi. Bu kapsamda katılımcıların yüzde 54'ünün kira sertifikası talebinde bulunduğunu belirten Şimşek, ilk ihraçta kadınların ilgisinin yoğun olduğunu, talebin yüzde 55'inin kadınlardan geldiğini ifade etti. Şimşek, geçen yılki ihraçta yatırımcıların yüzde 51'ini 25-44 yaş aralığındaki kişilerin oluşturduğunu dile getirerek, altınların yüzde 41'inin üç büyük şehirden toplandığını bildirdi.

Söz konusu enstrümanların ihracına bu yıl da devam edeceklerini aktaran Şimşek, bu kapsamda çalışmaların tamamlandığını belirtti. Şimşek, "Bu çerçevede 26 Mart-20 Nisan'da 4 etap halinde Ziraat Bankasının 81 ildeki yaklaşık 320 şubesinde talep toplanacak” diye konuştu. Şimşek, vatandaşlara yönelik daha etkin bir tanıtım kampanyası düzenleyeceklerini söyledi. Kamuoyunda farkındalığın artırılması için yeni reklam filmlerinin ve kamu spotlarının hazırlandığını anlatan Şimşek, Hazinenin vatandaşların altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına ilişkin tüm sorularına tek elden yanıt bulabileceği yeni bir internet sitesini (http://altin.hazine.gov.tr) de hizmete sunacağını bildirdi. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının getirilerine de değinen Şimşek, yastık altında atıl bekleyen altınların değerlendirilmesi durumunda 6 ayda bir altın fiyatına endeksli yüzde 1.2 oranında (yıllık yüzde 2.4) lira cinsinden katkı verildiğini ifade etti.

HİÇBİR KAYBA UĞRAMAYACAK

Şimşek, şunları kaydetti: "Talep toplama dönemlerinde altınını banka şubelerine getiren vatandaşların altınları, hiçbir kayba uğramaksızın saflığı oranında birebir kabul edilecek. Vadeden önce nakit ihtiyacı olan vatandaşlar altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasını altın fiyatlarından kolaylıkla bankaya geri satabilecek ve karşılığında Türk Lirası alabilecek. Vade sonunda, duyurularda belirtilen tarihlerde başvuran yatırımcılar altınlarını fiziken çeyreklik Cumhuriyet ziynet altını olarak veya külçe altın olarak alabilecek. Talepte bulunmayanların altınları tasarruf hesabına aktarılacak.”

Benzer Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan güçlü ekonomi vurgusu Cumhurbaşkanı, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyümesine ilişkin konuştu: Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam
VİOP'ta endeks kontratı güne yatay başladı Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP) ekim vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne yatay başladı.
Varank: Üreticinin ve sanayicinin yanındayız ATO heyetinin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ziyareti sırasında konuşan Bakan Varank, eylem planını sanayicinin ve üreticinin üzerindeki yükü azaltmak amacıyla hazırladıklarını vurguladı.
"Tüketicilerin yüzde 80'i alacağı ürünü internete soruyor" SOSMED Başkan Yardımcısı Funda Şen, yaptığı açıklamada tüketicilerin satın alma süreçlerinde sosyal medyanın etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu
Diyarbakır’a modern oto sanayi sitesi yapılıyor Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) üretimde verimliliğin artırılması ile istihdama ve bölgesel gelişmeye katkı sağlamak için yapımına başlanan Diyarbakır'ın 4. Oto Sanayi Sitesi 2019 yılında hizmete açılacak.
Kadın ve gençlere 200 bin kişilik istihdam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı "İkinci 100 Günlük Eylem Planı"na göre, çoğu kadın ve gençlerden oluşan 200 bin vatandaşın özel sektörde istihdamı sağlanacak.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler