Hava Durumu
°C
95.410,240
-0.0113 %
5,777
-0.2951 %
6,569
-0.3096 %
261,539
-1.37 %
Akçakoca'da balık bölgeyi terk edince balıkçılar paydos etti

Akçakoca'da balık bölgeyi terk edince balıkçılar paydos etti

Akçakoca'da hava şartlarından dolayı balık bölgeyi terk edince sezon bitmeden balıkçılar paydos yaptı.

Sezonun bitmesine 13 gün kala Batı Karadeniz'deki balıkçılar, teknelerini limana çekerek "erken paydos" yaptı.

YAŞANAN OLUMSUZ HAVA YARTLARI BALIĞI KAÇIRDI

Batı Karadeniz'in en önemli ve büyük balıkçı limanına sahip Düzce'nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar, yaşanan olumsuz hava şartları ve balığın bölgeyi terk etmesi sonucu teknelerini limana demirleyerek bakıma aldı.

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sezonun sonuna gelindiğini söyledi.

SEZONU ERKEN BİTİREN BALIKÇILAR, KIYI BALIKÇILIĞINA HAZIRLANIYOR

Balıkçıların kıyı balıkçılığına hazırlanmak için teknelerini bakıma aldığını belirten Karakaş, "Son dönemlerde bölgede yaşanan fırtınalar da balıkçıların denize açılmasına fırsat vermedi. Önümüzde sert rüzgarlar görülüyor ve denize çıkılamayacak. Ayın 15'ine kadar belki birkaç balıkçımız denize açılır fakat artık sezonun sonuna gelindi." diye konuştu.

Sezonu kazasız belasız atlattıklarını dile getiren Karakaş, şunları kaydetti:

“TEZGAHTA BULUNAN 10 BALIKTAN 7'Sİ KÜLTÜR, 3'Ü DENİZ BALIĞI”

"Artık tezgahlarda kültür balıkları, yani tatlı su balıkları yerini almaya başladı. Şu anda tezgahta bulunan 10 balıktan 7'si kültür, 3'ü deniz balığı. Şu anda bölgemizde deniz avcılığı durmuş durumda. Hava şartları bize erken paydos ettirdi. Önümüzdeki birkaç gün daha sert rüzgar görülüyor. Balıkçılık sektörü hava şartlarına bağlıdır. Sezonun bitmesine 13 gün kaldı, geriye kalan zaman zarfında da avcılık olacağını düşünmüyoruz."