BIST100 102715.01
0.5728% 585.0199
EURO 5.96445
-0.1272% -0.0076
DOLAR 5.27905
0.036% 0.0019
ALTIN 1321.015
0.6315% 8.29
BIST050 100064.27
0.5849% 581.91
BIST030 129612.03
0.6415% 826.2599
Ekonomi 10-10-2018

Afrika ile karşılıklı olarak iş hacmimizi geliştirmeliyiz

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nda bir konuşma gerçekleştirerek, Afrika ile ticaret ilişkilerini artırmak istediklerini ortaya koydu.

AFRİKA İLE İLİŞKİLERE BÜYÜK ÖNEM VERİYORUM

Açılışı gerçekleşen 2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu'nda bir konuşma gerçekleştiren Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye olarak Afrika kıtası ile ilişkilere büyük önem veriyoruz” dedi.

KAZAN-KAZAN ANLAYIŞI İLE HAREKET EDİLECEK

Başkan Erdoğan yaptığı konuşmada Afrika ile "Kazan-Kazan” ve karşılıklı saygıya dayalı bir anlayışla işbirliğini güçlendirmek istediklerini aktardı.

Başkan Erdoğan, Afrika'ya yapılan heyet ziyaretlerini birlikte gerçekleştirilen kongreleri, zirveleri hatırlatarak, bugüne kadar olan ticari ilişkileri daha ileriye götürmek istediklerini belirtti.

"KITA İLE TİCARETİMİZ 20,6 MİLYAR DOLARA YÜKSELDİ”

Başkan Erdoğan "Afrika'daki 46 Afrika ülkesi ile ticari işbirliği anlaşması imzaladık. 5 ülke ile serbest ticaret anlaşmasını imzaladık. Dış Ekonomik İlişkiler Kurumu (DEİK) aracılığı ile 43 Afrika ülkesi ile iş konseyi tesis edildi. Afrika'daki yatırımlarımızın değeri 6.2 milyar doları geçti. Kıta ile ticaretimiz 20,6 milyar dolara yükseldi.

AFRİKA'DA MACARİSTAN'LA ORTAK YATIRIMLAR YAPMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Dün bir heyet ile Macaristan'daydım. Orada Macar Türk Eximbank ile Afrika'da yatırımlara girelim” dedi. Biz de aynı fikirdeyiz.” şeklinde konuştu.

AFRİKA'NIN YER ALTI ZENGİNLİKLERİ NEREDE?

Erdoğan” Afrika'nın altınları, elmasları, platinleri ne oldu? Acaba bunları kimler gelip, bir yerlere taşıdı?” diyerek tarım alanlarının ve yer altı kaynaklarının kullanımı konusuna adaletsizlik olduğunu belirterek "Bu adaletsizliği birlikte giderelim” dedi.

YAPILABİLECEK YATIRIMLAR

Başkan Erdoğan, Türkiye'de savunma sanayi konusunda önemli başarılara imza atıldığını hatırlatarak Afrika'nın ekonomik anlamda yapacağı yatırımlar konusunda Savunma Sanayini de içine alan sektörleri sıraladı.

AFRİKA'NIN SOSYAL AÇIDAN FARKI

Zengin batılı devletler mültecileri ölüme mahkum ederken pek çok Afrika ülkesi mültecilere ev sahipliği yapıyor. Yerel farklılıklar dikkate alınmıyor. Bu farklılıklar kimi zaman ortadan kaldırılması gereken tehdit gibi görülüyor.

GELİN MİLLİ PARAMIZ ÜZERİNDEN TİCARET YAPALIM

Başkan Erdoğan konuşmasında "Biz de hürriyetimizi kimse bize altın tepsi ile sunmadı. Biz dişimizle tırnağımızla kazandık.” diyerek, Afrikalı katılımcılara hitaben "Gelin yerli ve milli para ile ortak iş yapalım. Ülkelerimizi kur ve döviz baskısından kurtaralım” şeklinde seslendi…

Afrika Birliği ve T.C. Ekonomi Bakanlığı iş birliğinde; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) organizasyonunda İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda ''Yükselen Afrika ve Türkiye'' temasıyla gerçekleşen "2. Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu" iki gün sürecek.

Benzer Haberler
Yiğit Bulut'un Türkiye ekonomisine güveni tam Vatandaşların endişe etmemesi gerektiğini ifade eden Yiğit Bulut, Türkiye'nin yeniden ayağa kalktığını bunu kimsenin engelleyemeyeceğini söyledi.
Antalya’da dalış turizmi ön plana çıktı Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Müdürü Cüneyt Koşu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin turizm gelirlerinin önemli bir kısmının deniz turizminden sağlandığını bildirdi.
Tahvil piyasasına yönelik açıklamalar piyasaları hareketlendirdi Çin’den gelen ABD tahvillerinin yeterince cazip olmadığı haberleri ile Dolar gelişmekte olan para birimlerine karşı hızlı bir şekilde değer kazanırken, majör para birimleri ve emtia grubuna karşı değer kaybetti.
Avrupa seferlerindeki yüzde 6,2'lik pay İstanbul'un havalimanlarına ait DHMİ Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden derlenen bilgilere göre, bu yılın Ocak-Eylül döneminde Avrupa'daki tüm seferlerin yüzde 6,2'si İstanbul havalimanları olan Atatürk ve Sabiha Gökçen'den gerçekleştirildi.
Savunma ve havacılık sanayisi ihracata devam ediyor Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamanın yanında, sürdürülebilir büyüme için rotasını yurt dışına çeviren savunma ve havacılık sanayisi, 2019 yılına güçlü bir performansla başladı.
LPG ithalatında artış oldu Türkiye'nin LPG ithalatı eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,05 artarak 346 bin 156 tona çıktı.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler