BIST100 92473.78
-2.2175% -2097.1199
EURO 6.129
0.5908% 0.0359
DOLAR 5.3681
0.9629% 0.0511
ALTIN 1225.9
0.2141% 2.62
BIST050 89658.43
-2.2629% -2075.86
BIST030 115965.97
-2.2468% -2665.41
Ekonomi 05-11-2018

ABD’den yeni İran yaptırımları

ABD, nükleer anlaşmayla kaldırılan İran yaptırımlarının enerji, finans ve gemi taşımacılığı sektörlerini içeren ikinci bölümünü uygulamaya başladı.

YAPTIRIMLAR ENERJİ, FİNANS VE GEMİ TAŞIMACILIĞI SEKTÖRLERİNİ İÇERİYOR

ABD yönetimi, 2015'te nükleer anlaşma çerçevesinde kaldırdığı İran yaptırımlarının enerji, finans ve deniz taşımacılığı sektörlerini kapsayan ikinci bölümünü de uygulamaya başladı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi nedeniyle kademeli olarak geri getirilen İran yaptırımlarının ikinci ve son paketi, Washington saati ile 00.01 (TSİ 08.01) itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.

ABD, İran ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefliyor

İran Ulusal Petrol Şirketi ve iştiraklerinin uluslararası faaliyetleri kısıtlayacak yaptırımlarla, büyük ölçüde petrol ihracatına dayanan ülke ekonomisinin can damarını kesmeyi hedefleyen ABD yönetimi, yabancı finansal kuruluşların İran Merkez Bankası ve İranlı diğer bankalarla işlem yapmasını da yaptırımlara tabi hale getirdi.

Ayrıca, bankalar arasındaki uluslararası fon transferlerini düzenleyen SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) sisteminin, ambargo uygulanan tüm İranlı finans kuruluşlara kapatılmaması halinde ABD'nin yaptırımlarına maruz kalacağı bildirildi.

Bugün itibariyle hayata geçen ikinci yaptırım paketi çerçevesinde ülkenin liman işletmecileri, tersaneleri ve deniz taşımacılığı sektörü ambargo kapsamına alınırken, İran İslam Cumhuriyeti Gemicilik Şirketi (IRISL), İran Güney Gemicilik Hattı Şirketi ve iştirakleri ABD Hazine Bakanlığı'nın kara listesine eklendi.

İLK YAPTIRIM PAKETİ 7 AĞUSTOS'TA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

ABD Başkanı Trump, selefi Barack Obama tarafından 2015 yılında İngiltere, Almanya, Fransa, Rusya ve Çin ile birlikte imzalanan nükleer anlaşmadan, ülkesini 8 Mayıs'ta çekmişti. Bu kararın ardından Washington yönetimi, İran'a yönelik ilk yaptırım paketini 7 Ağustos'ta yürürlüğe koymuştu.

İlk yaptırım paketi, İran'ın ABD dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum ve kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini yaptırımlara tabi hale getirmişti.

"TÜRKİYE MUAFİYET GÖSTERİLECEK ÜLKELER ARASINDA"

Bu arada, ABD yönetimi, Cuma günü İran'dan petrol ithalatını düşürmekle birlikte sıfırlayamayan 8 ülkeye ilgili yaptırımlardan geçici muafiyet tanınacağını duyurmuştu. Ülke isimlerinin ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin tarafından resmen bugün açıklanacağı bildirilmişti.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez cuma günü, "Türkiye'nin muafiyet gösterilecek ülkeler arasında olduğunu biliyoruz. Ancak detaylar elimize ulaşmadı." açıklamasını yapmıştı.

BAKAN ALBAYRAK YORUMU

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu konuda Türkiye'nin durumu netlik kazanmadığını vurgulayarak "Türkiye soruna kaynak ve altyapı açısından bakıyor. Türkiye'nin bölgesindeki ticari faaliyetlerinin dengeli bir şekilde yürüttüğünü belirtiyoruz.” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Enflasyonla mücadelede önemli kararlar alındı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, piyasalarca beklenen İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı'nı açıkladı.
İmar Barışı’nda süre uzatımına gidilebilir Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, başvuru süresi 31 Ekim’de bitecek olan imar barışı tarihinin gelen talepler karşısında yeniden değerlendirerek, uzatabileceklerini bildirdi.
MÜSİAD: Enflasyona karşı topyekun bir duruş sergilemek zorundayız MÜSİAD Gaziantep Başkanı Mehmet Çelenk, Bakan Berat Albayrak’ın açıklayacağı enflasyonla mücadele paketine ilişkin değerlendirmede, "Ekonomi içerisinde yer alan bütün aktörler olarak, enflasyonla mücadelede topyekûn bir duruş sergilemek zorundayız" dedi.
Dünyanın serveti yüzde 1’lik kesimin cebine gitti Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam, yıllık küresel servetin yüzde 82’sinin, nüfusun sadece yüzde 1’lik kısmını oluşturan zenginlerin cebine gittiğini bildirdi.
Avrupa borsaları Avrupa borsaları, güne düşüşle başladı.
Küresel piyasalar veri odaklı seyrini sürdürüyor Küresel piyasalar, dün karışık bir seyir izlerken, bugün ABD Merkez Bankası (Fed) üyelerinin konuşmaları ve açıklanacak veriler takip edilecek.
Bist 100 92470.06
Günlük Değişim -2.2214%
Hacim 4.915.571.909,25
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler