AB yolundaki tıkanmaların ekonomiye etkileri

Funda DANACI | 15-03-2017 17:08:11 Ekonomi

Hollanda ile yaşanan krizin de akıllara bir kez daha düşürdüğü AB sürecinin ekonomiye olumsuz yansımaları muhtemeldir.

Ülkemizde yaşanan siyasi süreçler, kur oynaklıkları, küresel anlamda yaşanan hareketlilikler derken Avrupa Birligi müzakerelerinin sekteye uğraması ve askıya alınma ihtimaline zemin hazırlaması gibi gelişmelere şahid olunmaya başlandı. Peki bu söz konusu çerçevede bakıldığında AB sürecinin ivme kazanamayıp tıkandığı bir noktaya gelinmesi Türkiyeyi ekonomik anlamda nasıl bir sonuçla karşı karşıya bırakabilir?

Bu soruya uzmanlar çok farklı cevap verebilmekle beraber hakim olan genel kanı şu ki Avrupa Birliği yolu Türkiye için ekonomik anlamda refah kapılarının daha geniş açılarla aralandığı bir basamak niteliğinde. Çünkü yaklaşık 10 yıllık bir süre zarfında ortalama 5 katına çıkan yabancı yatırımın büyük bir bölümü Avrupa ülkelerindendir. Bu detayı göz önünde bulundurduğumuzda yabancı yatırımın olmaması durumunda üçüncü dünya ülkesi standartlarına gerileyen ülke ekonomisini bir şekilde yatırıma açık bir çehreye sahip hale getirilmesi gerekmektedir.

Türkiye' de yaşanan darbe girişimiyle giderek artan enflasyon ve TL deki değer kaybının etki alanı AB sürecinin askıya alınmasıyla beraber daha da çıkılmaz sonuçlar doğurabilir.

Doğrulama kodunu yandaki kutuya giriniz :