Hava Durumu
°C
85.395,660
0.945 %
6,078
-0.3034 %
6,800
-0.4917 %
250,932
-0.2769 %
Yedi kömür sahası üretime açılıyor

Yedi kömür sahası üretime açılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TKİ-TTK ruhsat sahaları devir imza töreninde, kömürde 7 sahanın devriyle potansiyeli yüksek sahaların üretime açılacağını ve proje süresince yaklaşık 70 milyar lira tutarında kömürün ekonomiye kazandırılacağını söyledi.

“YEDİ KÖMÜR SAHASININ RUHSATI DEVREDİLİYOR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ)-Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ruhsat sahaları devir imza töreninde kömür sahaları ve geliriyle ilgili açıklama yaptı:

"Türkiye Taşkömürü Kurumu ve Türkiye Kömür İşletmeleri'ne ait 7 kömür sahasının ruhsatı devrediliyor. TTK’nın ruhsat alanlarında yaklaşık 203 milyon tonluk bir üretim sahası yatırımcılara açılacak. Böylece sözleşme süresi boyunca 25 milyar liralık ithal kömür ikamesi sağlayacağız."

KÖMÜRDEN KAMUYA 21 MİLYAR TL GELİR

"Yıllık 18.6 milyon ton ilave kömür üretimi gerçekleşecek. 30 yılda ekonomiye 72.3 milyar TL değerinde yerli kömür kazandırılacak. Kamuya 21 milyar TL gelir sağlanacak. Dönmez konu ile ilgili "TKİ ruhsatlarında 25 ila 30 yıllık projeyle 72,3 milyar liralık yerli kömür ekonomiye kazandırılacak."

15.500 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLANACAK

Devredilen kömür sahalarında özel sektör 15.500 kişilik istihdam sağlayacak.

"BUNDAN SONRAKİ ADIM BATARYA DEPOLAMA" 

Güneş enerjisini yedekleyebilmek için enerjinin, elektriğin depolanmasına yönelik teknolojilerin de geliştiğini söyleyen Dönmez, "Bizim bir sonraki adamımız bataryada, yani elektriğin depolanması ile ilgili bir çalışma. Onu da çok kısa süre içerisinde kamuoyuyla ve sektörle paylaşacağız. Özellikle yenilenebilirde fazladan ürettiğimiz elektriğin bizim ihtiyaç duyduğumuz saatlerde kullanmak üzere belli oranda depolanması söz konusu olacak. YEKA modellerin olduğu gibi belli bir oranda yerli üretim şartı getireceğiz bu batarya depolama teknolojisini Türkiye’ye getirebilirsek, Türkiye’nin elektrikli otomobil projesinin en önemli ekipmanlarından biri batarya. Eğer bu teknolojiyi yerleştirebilirsek elektrikli otomobilde ciddi oranda yerli kaynaklarımızla bu ihtiyacı karşılayabileceğiz. Ev ve işyerlerinde elektriğin ucuz olduğu saatlerde elektriği alıp depolamak, elektriğin daha pahalı olduğu saatlerde o depodan kullanmak gibi birtakım mekanizmaları da piyasaya sunmuş olacağız" değerlendirmesinde bulundu.