BIST100 95952.77
-0.938% -908.6499
EURO 6.5557
-0.0183% -0.0011
DOLAR 5.8259
-0.0788% -0.0045
ALTIN 1272.65
-0.1866% -2.3799
BIST050 92862.88
-1.0079% -945.5699
BIST030 119888.99
-1.0177% -1232.6599
Ekonomi 11-02-2019

5 ildeki hallere operasyon: 88 firmaya ceza kesildi

Sebze ve meyvelerin alış satış fiyatlarında yüzde 800'e varan artış tespit edildi. Fiyatlarla ilgili fırsatçılık yapanlara karşı bazı tedbirler alındı, denetimler gerçekleşti.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları sebze ve meyve fiyatlarındaki artışı gözler önüne serdi.

ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ

Tarlada üreticinin elinden çıktıktan sonra aracıların fiyat belirlemesi ve stok yapmasıyla aşırı derecede pahalı hale gelen ürünler, vatandaşın alım gücünü düşürdü.

MÜDAHALE EDİLDİ

Ardından hükümet konuyla ilgili harekete geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, tanzim satış uygulamasıyla duruma müdahale edilerek fırsatçılara izin verilmeyeceğini belirtti.

Bir yandan belediyeler eliyle halka doğrudan ve ucuz meyve-sebze ulaştırma kararı alan hükümet, diğer yandan stokçuluk yaparak piyasa fiyatlarını istediği gibi belirtenlere operasyon yaptı.

TİCARET BAKANI SON BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, yazılı açıklamasında, 6 Şubat itibarıyla yapılan denetimlerin sonuçlarına ilişkin bilgi verdi.

Denetimlerde sebze ve meyve fiyatlarının mercek altına alındığına işaret eden Pekcan, Ticaret Bakanlığı müfettişleri ile il ticaret müdürlükleri koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında müstahsil makbuzu ve alım-satım faturalarındaki fiyat ve miktar bilgileri temel alınarak incelemeler yapıldığını bildirdi.

VURGUN ORTAYA ÇIKARILDI

Pekcan, operasyonlarda sebze ve meyve fiyatlarında yapılan "vurgun"un ortaya çıkarıldığının altını çizerek, ilk belirlemelere göre, ürün tedarikinde yer alan aracılar tarafından rekabet unsurlarının ihlal edilmesi sonucu olağan dışı fahiş fiyat oluşumuna yol açıldığının belirlendiğini vurguladı. Ürün tedarikinde aracıların kayıt dışı işlemleriyle gerçeğe aykırı fiyat beyanlarının ürün fiyatı oluşumunda aşırı artışlara neden olduğuna dikkati çeken Pekcan, ürün künyelerinde yer alan bilgilerin eksik ya da yanıltıcı olduğu yönünde bulguların da tespit edildiği bilgisini paylaştı.

YÜZDE 800'LERE VARAN ARTIŞ

Pekcan, İstanbul, Ankara, Antalya, Mersin ve Adana'daki belediye toptancı halleri nezdinde, Ticaret Bakanlığı müfettişlerince gerçekleştirilen denetimlerde sebze ve meyvelerin alış ve satış fiyatlarında yüzde 800'lere varan oranlarda fahiş fiyat artışlarının bulunduğunun belirlendiğine işaret etti.

88 FİRMAYA CEZA

Fahiş fiyat uygulamak suretiyle vatandaşların mağduriyetine neden olan, mevzuata aykırılık teşkil eden bu fiiller karşılığında 88 firma hakkında 2 milyon liranın üzerinde idari para cezası uygulanması için Bakanlıkça idari işlem başlattıklarını belirten Pekcan, denetimler neticesinde Hal Kayıt Sistemi'ne bildirim yapılmadan kayıt dışı ürün satışı gerçekleştiren, ürünlerin künye bilgileriyle satış faturalarındaki bilgilerinde yanıltıcı bilgilere yer veren 76 firma hakkında da yaklaşık 810 bin lira cezai işlem tesis edildiğini bildirdi.

FİYATLAR DÜŞTÜ

Ticaret Bakanlığınca arz-talep dengesiyle uyuşmayan, girdi maliyeti ve döviz kuru yükselişlerinden kaynaklanmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla saha denetimlerinin genişletilerek devam edeceğini vurgulayan Pekcan, şunları kaydetti: "Denetimlerde, hallerde sebze ve meyvelerin 9 kata varan fiyat artışlarıyla vatandaşımıza satıldığını tespit ettik. Gerekli önlemleri ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte alıyoruz. Denetimlerimizin etkisi şimdiden fiyatlarda görülmeye başlandı. 6 Şubat itibarıyla Ticaret Bakanlığı müfettişleriyle 5 ilde eş zamanlı başlayan operasyonlar sonucu hallerde satılan sebze ve meyve fiyatlarında 3 günde, ana kalemlerde yüzde 45'lere varan oranlarda düşüşler görülmeye başlandı. Fırsatçılara göz açtırmamak için denetimlerimiz Türkiye genelinde tüm hızıyla devam edecektir."

Benzer Haberler
SSK’lı ile BAĞ-KUR’lu arasında sosyal güvenlik farkları var SSK ve BAĞ-KUR Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) adı altında birleşti. Ancak her ikisinin de oluşum yapıları ve amaçları açısından iş kazası, hastalık, yaşlılık ve ölüm hallerinde kuralları ayrı ayrı işliyor.
Ankara’da su faturalarına yüzde 30 indirim Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 21 Ocak'tan itibaren tüm konut ve iş yeri abonelerinin su ücretlerinde yüzde 30 indirime gidilmesini karar verdi.
Türkiye, gemicilikte dünya üssü oluyor Son dönemde özellikle yerli, milli ve savunma sanayi projeleriyle öne çıkan Türk tersaneleri, yüksek ve ileri teknoloji ile gemi inşasında dünya üssü olmayı başardı.
Türkiye ekonomisi, yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 11,1 büyüdü Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), yılın üçüncü çeyreğine (temmuz-eylül) ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.
New York piyasası yatay seyirle güne başladı New York Borsası haftanın ilk işlem gününe yatay seyirle başladı.
Alman hükümeti büyüme tahminini düşürdü Alman hükümeti tarafından yayınlanan ekonomik büyüme raporunda, bu yıl için daha önce yüzde 1 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisi yüzde 0,5’e düşürüldü.
Kredi Bilgileri
Kredi Türü:
Kredi Tutarı:
Vade:
En Çok Değişenler
  • Artan
  • Azalan
En Çok İşlem Görenler